Minimális baloldali győzelem született a vasárnapi ausztriai parlamenti választásokon, amelyeken az Alfred Gusenbauer vezette, eddig ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) végzett az élen a szavazatok 35,8 százalékának a megszerzésével.
Az eddig kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) 35,3 százalékos eredményt ért el az ORF becslése szerint. Az első eredménybecslés szerint 5 párt képviselői jutottak parlamenti mandátumhoz a 183 fős képviselőházban, a Jörg Haider alapította BZÖ éppen csak átlépte a parlamentbe jutáshoz szükséges 4 százalékos küszöböt.
Az ATV szerint a szociáldemokraták 35,6, míg a néppártiak 35 százalékos eredményt értek el. A belügyminisztérium szerint is a szociáldemokraták győztek 36,1 százalékkal a 35,8 százalékos eredményt elért néppártiakkal szemben. Egy előrejelzést kivéve minden becslés szerint öt párt jutott be a parlamentbe. A harmadik helyen a Jörg Haider által \"elhagyott\" Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), majd a Zöldek, valamint a Haider alapította Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) tömörülés következik.
A 183 tagú képviselőházban 94 mandátum kell a többséghez, a szociáldemokraták 69-72, a Zöldek pedig 19-20 mandátumra számíthatnak, így nagy a valószínűsége, hogy e két párt nem tud kormányt alakítani, azaz egyre nagyobb az esélye a jobb- és baloldal két nagy pártja részvételével alakítandó nagykoalíciónak. Elméletileg azonban nem lehet kizárni a néppártiak koalíciójának a lehetőségét az FPÖ-vel és a Haider alapította BZÖ-vel, jóllehet Schüssel a választások előtt kizárta a koalíciót az FPÖ-vel. A Jörg Haider \"örökébe lépett\" Hans-Christian Strache pedig azt hangoztatta, hogy pártja nem akar kormányzati pozícióba kerülni, és a parlamenti ellenzék vezetőjének szerepére törekszik.
A választási eredmények a néppártiak jelentős népszerűségvesztését jelzik a 2002-es rendkívüli választáson elért eredményükhöz képest. A jobbközép párt ugyanis most mintegy 7 százalékponttal kisebb támogatást kapott, az SPÖ viszont csaknem megőrizte négy évvel ezelőtti támogatottságát. A mostani választáson a szociáldemokraták visszaszerezték választási elsőségüket, amelyet az 1999-es parlamenti választáson értek el, amikor azonban kibuktak a hatalomból. Az akkori eredmények alapján ugyanis nem tudtak parlamenti többséget biztosítani a 4. helyen végzett Zöldekkel.
A Schüssel vezette és harmadik helyen végzett néppártiak viszont felmondták az addigi nagykoalíciót a szociáldemokratákkal, és koalíciót kötöttek a Haider irányította és második helyen végzett FPÖ-vel. Ez utóbbi párt szakadása miatt 2002-ben rendkívüli parlamenti választásokat tartottak, amelyeken a néppártiak diadalmaskodtak meggyőző fölénnyel. A győztes szociáldemokraták táborából elsőként Norbert Darabos, az SPÖ választási kampányának vezetője reagált a becslésekre. Úgy fogalmazott, hogy ha az eredmény végleges marad, az olyan ünnepet jelentene, mintha a húsvétot és a karácsonyt egy napon ünnepelnék.
Hans Niessl burgenlandi szociáldemokrata tartományi elöljáró szerint az osztrák választók vasárnap leváltották a Schüssel vezette kormányt, mert a feketék és kékek (a néppártiak és Haider pártja) koalíciójának már nincs többsége. A néppártiak közül Reinhard Lopatka főtitkár keserű veszteségről beszélt, és azt hangoztatta, hogy pártjának meg kell vizsgálnia, hol követett el hibát.
(MTI)