MKP: a szlovák kormány nem támogatja eléggé a dél-szlovákiai régiót

Külföld - 2011-11-28

-  Nem tartja kielégítőnek azt, ahogy a szlovák kormány költségvetési pénzekből támogatja az új munkahelyek teremtését a Magyar Koalíció Pártja (MKP). Az MKP szerint a kormány hozzáállása hátrányosan megkülönbözteti a magyarok is lakta Dél-Szlovákiát.

   "A kormány támogatásával létesített új munkahelyek zömében messze elkerülik a déli régiót" - mutatott rá nyilatkozatában Farkas Iván, az MKP gazdasági és régiófejlesztési alelnöke az MTI tudósítójának is megküldött hétfői nyilatkozatában.

    "A kormány múlt heti ülésén 1674 munkahely létrehozását támogatta meg állami költségvetésből a következő regionális leosztásban: északon, vagyis az alacsony munkanélküliséggel bíró térségben Puhón 324,  Zsolnán 110, Námesztón 251 és 254, Késmárkban 101 és további 59 munkahely létrehozását. A középső térségben az alacsony munkanélküliséggel bíró Aranyosmaróton 222, a hátrányos helyzetű Klenócon pedig 253 munkahely létrehozását támogatta meg. A magyarok által is lakott déli térségben csupán egyetlen helyen, Rozsnyón támogatta 100 munkahely létesítését" - emlékeztetett Farkas Iván.

    Hozzátette: a vonatkozó törvény értelmében a kormány utoljára osztott szét munkahelyteremtést ösztönző állami támogatást. Jövő évtől csupán adókedvezményben részesülhetnek az érdeklődők.

    "A levonható tanulság pedig: saját programjával ellentétben a kormány nem a leszakadó, hátrányos helyzetű régiókban, köztük a dél-szlovákiai térségekben támogatta meg új munkahelyek létesítését" - állítja az MKP alelnöke.

Farkas úgy látja: Dél-Szlovákiában ma olyan a helyzet, hogy  "tenni kell végre Dél-Szlovákia gazdasági felzárkóztatásáért, a munkahelyteremtésért és a közlekedési infrastruktúra fejlesztéséért".

    "Amennyiben a kormány(ok) nem lesz(nek) tekintettel a riasztó helyzetre Dél-Szlovákiában, annak ellenére sem, hogy a térségben a mintegy félmillió magyar mellett békésen él majdnem kétszer annyi szlovák ajkú polgár, akkor hamarosan el kell gondolkodni az önigazgatás olyan formájának létrehozásán, amely a déli régiónak leginkább megfelel" - húzza alá Farkas.

    "Éppen azért van értelme az idő előtti választásnak, mert a tendenciát, a folyamatokat addig kell megváltoztatni, amíg nem késő. Ennek a lehetőségét kínálja az idő előtti parlamenti választás" - tette hozzá az MKP alelnöke.