Az átfogó görög reformprogram napokon belüli véglegesítését várja el az unió

Külföld - 2011-06-24

Az Európai Unió azt várja Görögországtól, hogy napokon belül véglegesítse azt az átfogó reformprogramot, amelyben megállapodtak az Európai Bizottsággal, az Európai Központi Bankkal és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), valamint hogy az athéni parlament fogadja el a pénzügyi stratégia és a privatizáció kulcsfontosságú törvényeit.

Az uniós tagországok állam-, illetve kormányfői péntek este kezdődött brüsszeli csúcstalálkozójukon az első munkaülést a gazdasági kérdéseknek szentelték, és e témakörön belül külön állásfoglalást fogadtak el a válságos pénzügyi helyzetbe került Görögországról.

    Az éjjel közzétett dokumentum szerint az átfogó görög reformprogram és a szükséges törvények elfogadása képezheti az alapját egyfelől annak, hogy az euróövezet országai az IMF-fel együtt kidolgozzák az új pénzügyi támogatási program feltételrendszerét, másfelől annak is, hogy Athén időben hozzájusson azokhoz a pénzekhez, amelyekre szüksége van júliusban esedékes pénzügyi kötelezettségei teljesítéséhez.

    Az euróövezet állam-, illetve kormányfői egyetértettek abban, hogy a Görögország által igényelt pótlólagos támogatást a hivatalos források mellett magánforrásokból is finanszírozzák. Ezért támogatják azt az elképzelést, hogy önkéntes alapon a magánszektor is vegyen részt a görög adósság finanszírozásában. Az eurózóna vezetői azzal a feladattal bízták meg pénzügyminisztereiket, hogy a még nyitott kérdéseket rendezzék, tegyék lehetővé már július elején a döntéshozatalt.

    Az EU-országok csúcsvezetői minden görög politikai pártot felszólítottak arra, hogy támogassák az átfogó reformprogram fő célkitűzéseit, valamint azokat a politikai intézkedéseket, amelyek biztosítják e célkitűzések következetes és hatékony megvalósítását.

    "A Görögországban szükséges reformok időtartama, nagyságrendje és jellege miatt a nemzeti egység a siker előfeltétele" - fogalmaztak az állásfoglalásban.

    Az uniós vezetők szerint támogatni kell azokat az erőfeszítéseket, amelyek arra irányulnak, hogy növekedjen Görögország képessége az uniós források olyan felhasználására, ami valóban ösztönzi a gazdasági növekedést és a foglalkoztatás bővítését. E pénzeket - tették hozzá - át kell irányítani olyan célokra, amelyek javítják a versenyképességet és a munkahelyteremtést.

MTI