Oroszország folytatódó agressziója miatt sajnos el kell ismernünk, hogy a béke belátható időn belül nem elérhető Ukrajnában.
Ezért gondoskodunk arról, hogy Ukrajna továbbra is részesüljön közös katonai támogatásunkból: Oroszországnak meg kell értenie, hogy Ukrajna képes harcolni, és mi támogatni fogjuk - jelentette ki Boris Pistorius német védelmi miniszter pénteken Brüsszelben.
Pistorius, John Healey brit és Rusztem Umarov ukrán védelmi miniszterrel tartott közös sajtótájékoztatót a NATO székhelyén a Kijev katonai támogatását elősegítő Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport (UDCG) tanácskozását követően. A fórumot Németország és az Egyesült Királyság elnökölte.
A német védelmi miniszter hangsúlyozta: a jelenlegi ukrajnai helyzet súlyos, Oroszország tovább folytatja támadásait, köztük civil lakóövezeteket is célba vett, és számos áldozatot követeltek ezek a csapások - köztük kilenc gyermek életét. Ezek az agresszív lépések azt bizonyítják, hogy Oroszország nem törekszik békére.
Véleménye szerint a helyzet megoldásához Ukrajnának erős hadseregre van szüksége, mert csak így jöhet létre igazságos és tartós béke. A nemzetközi partnerek különböző módokon támogatják Ukrajnát, többek között azzal, hogy segítik saját védelmi képességei fejlesztésében. Ennek érdekében a támogatók tematikus, képességalapú koalíciókat hoztak létre, amelyek mindegyikében már jelentős előrelépést értek el - tette hozzá.
Bejelentette, hogy
Felhívta a figyelmet, hogy a német szövetségi parlament több mint 11 milliárd eurós új katonai finanszírozási csomagot hagyott jóvá 2029-ig. Már idén is szállítanak légvédelmi rendszereket, rakétákat, önjáró tarackokat, harcjárműveket, harckocsikat és lőszert.
Bővítik az Ukrajnán belüli javítási lehetőségeket, és a pótalkatrészekről keretmegállapodásokat kötnek az iparral. Emellett Németország továbbra is támogatja az ukrán katonák kiképzését számos területen - foglalta össze Pistorius.
Azt is elmondta, hogy Németország eddig négy Patriot légvédelmi rendszert adott Ukrajnának, de jelenleg nem tud többet biztosítani, mert a következő szállítmányokat csak 2027-től kapja meg a Raytheon amerikai fegyvergyártó cégtól. Addig is Németország világszerte keresi a hasonló rendszereket, valamint pénzügyi forrásokat próbál előteremteni vásárlásra, és támogatja a védelmi ipar kapacitásbővítését, hogy több ilyen rendszer legyen elérhető a jövőben - tette hozzá.
John Healey brit védelmi miniszter bejelentette, hogy az Egyesült Királyság idén rekordösszeget, 450 millió fontot költ katonai támogatásra Ukrajnának.
- mondta.
Azt is bejelentette hogy a pénteki tanácskozáson a támogató országok által bejelentett új katonai támogatási vállalások összértéke meghaladja a 21 milliárd eurót.
Emlékeztetett, hogy Oroszország egy hónapja elutasította Trump amerikai elnök békejavaslatát, miközben Putyin orosz elnök továbbra is békéről beszél, de elutasítja a tűzszünetet, halogatja a tárgyalásokat, és folytatja a támadásokat ukrán katonai és civil célpontok ellen.
"Ezért az UDCG most kritikus időpontban ülésezik, hiszen 2025 döntő év ebben a háborúban - és ez a pillanat kulcsfontosságú. Ez az a pillanat, amikor a védelmi iparunknak meg kell ugrania a kihívást, hadseregeinknek cselekedniük kell, és kormányainknak fel kell lépniük" - húzta alá.
Rusztem Umarov ukrán védelmi miniszter elmondta, hogy az Egyesült Államok képviselője is részt vett az UDCG ülésén, "ami annak a jele, hogy Washington továbbra is kiáll Ukrajna mellett."
Umarov hangsúlyozta Zelenszkij ukrán elnök külön kérését, hogy a támogatásban a hangsúly a légvédelemre, különösen új Patriot rendszerek biztosítására kerüljön.
Kaja Kallas kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselő a tanácskozást megelőzően közölte, hogy az EU tagállamai idén már több mint 23 milliárd eurónyi katonai támogatást vállaltak Ukrajna számára, meghaladva a tavalyi 20 milliárd eurós összértéket. Hozzátette: bár az európai támogatás nőtt, további erőfeszítésekre van szükség.
Kallas szerint Oroszország folyamatosan próbálja megerősíteni pozícióit, amit a közelmúlt civil célpontokat ért halálos támadásai is alátámasztanak, "bár a harctéren nem haladnak előre gyorsan". Emlékeztetett, hogy Ukrajna négy hete ajánlott feltétel nélküli tűzszünetet, amire Oroszország nem reagált érdemben.
"Ezért tényleg nyomást kell gyakorolnunk Oroszországra, mert mindenkinek, aki a vérontás leállítását követeli, most meg kell mutatnia, hogy ezt komolyan is gondolja" - tette hozzá.