Fuad Szinjóra libanni kormányfő azt szeretné, ha a testület határozatot hozna a haladéktalan tűzszünetről. Franciaország már el is készített egy határozati tervezetet, s valószínűleg ezt is megvitatják. A javaslat több teendőt sorol fel a válság megoldására, köztük a tűzszünetet és egy ütköző övezet létrehozását Dél-Libanonban, ahonnan távol tartanák a Hezbollah libanoni síita szervezet fegyveresei és az izraeli hadsereget is.
Az ENSZ BT a háború eddig eltelt közel három hete alatt nem tudott határozatot elfogadni a kérdésben, mert az izraeli érdekekre való tekintettel az Egyesült Államok ellenezte a harcok azonnali befejezését.
A dél-libanoni Kana településre mért izraeli légi csapás után azonban már Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is a tűzszünet szükségéről beszélt Jeruzsálemben. Előzőleg Ehud Olmert izraeli miniszterelnök még arról tájékoztatta Rice-t, hogy Izraelnek további 10-14 napra van szüksége ahhoz, hogy elérje céljait Libanonban.
A katasztrofális légi támadás hírére tüntetők dúlták fel az ENSZ bejrúti központját. Több ezren gyűltek össze a belvárosi épület előtt, majd berontottak az épületbe, betörték az ablakokat, szétverték az irodák berendezését, kisebb tüzet okoztak. Az ENSZ-alkalmazottak közül, akik a pincében kerestek menedéket, senki sem sérült meg.
Nabih Berri, a libanoni parlament elnöke, akit a Hezbollah azzal bízott meg, hogy tárgyaljon Izraellel egy esetleges fogolycsere ügyében, a síita szervezet televíziójában, az al-Manarban kijelentette: a kanai gyermekek lemészárlásával "megváltozott körülmények" miatt visszavonja fogolycsere-ajánlatát.
Geir Petersen, Kofi Annan ENSZ-főtitkár személyes képviselője közleményben ítélte el a bombázást, és az ügy azonnali kivizsgálását követelte. Az izraeli védelmi miniszter ezt meg is ígérte, Ehud Olmert kormányfő pedig mély sajnálatának adott hangot az ártatlan civilek halála miatt és engedélyezte, hogy segítséget vigyenek a városba.
(MTI)