A szlovák külügyminisztérium hétfőn üdvözölte a Velencei Bizottság állásfoglalását az új magyar alkotmánnyal kapcsolatban. Ilyen értelemben nyilatkozott Mikulás Dzurinda szlovák külügyminiszter is az Európai Unió külügyminisztereinek luxemburgi tanácskozása után.
A tárca sajtóosztálya szerint ez az állásfoglalás teljes mértékben megerősítette Szlovákiának az új magyar alaptörvénnyel kapcsolatos álláspontját, miszerint a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek védelméért elsősorban az az ország felelős, amelyben a kisebbség él.
A pozsonyi közlemény szerint a Velencei Bizottság hangsúlyozta az emberi jogok individuális jellegét, mivel a nemzeti kisebbségek védelmét rögzítő keretegyezmény nem beszél semmiféle kollektív kisebbségi jogokról.
A szlovák külügyminisztérium a Velencei Bizottság álláspontját "fontosnak és lényegesnek tartja az új magyar alkotmány értelmezésekor és alkalmazásakor, illetve a további jogszabályok összefüggésében".
"Az állásfoglalásban (a Velencei Bizottságéban) megfogalmazott elveknek és szabályoknak a tiszteletben tartása nemcsak a jószomszédi kapcsolatok számára fontos, hanem az egyesült Európa országaiban élő állampolgárok együttélésének a légköre szempontjából is" - hívta fel a figyelmet a szlovák diplomácia.
Pozsony ugyancsak üdvözölte a Velencei Bizottság azon megállapítását, amely felhívja a figyelmet a jószomszédi kapcsolatok elveinek tiszteletben tartására és annak szükségességére, hogy kerülni kell azokat a területen kívüli elemeket, amelyek kiválthatnák a szomszédos államok nyugtalanságát és etnikai feszültségekhez vezethetnének.
"Ez összhangban van a Nemzeti Tanács 2011. május 27-ei, Magyarország alaptörvényével kapcsolatban elfogadott nyilatkozatával, amelyben a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa visszautasította más országok törvényeinek bármiféle területen kívüli hatásait" - állítja a szlovák minisztérium a pozsonyi parlament állásfoglalására utalva.
"Egyértelműen szeretném üdvözölni ezt az álláspontot. Tartalmilag pontosnak és helyesnek, a nemzetközi jog hatályos normáin alapulónak tartom, amelyeket a Velencei Bizottság a Magyar Köztársaság alkotmányára alkalmazott" - mondta Dzurinda a közszolgálati TASR hírügynökségnek a luxemburgi ülés után.
"Örülök, hogy a Velencei Bizottság figyelembe vette a mi véleményünket is a magyar alkotmány vitatott részeiről, elsősorban a d. cikkelyről" - tette hozza a szlovák diplomácia vezetője. Megjegyezte: ez összhangban van a szlovák parlament nyilatkozatával.
"A Velencei Bizottság állásfoglalását a Magyar Köztársasághoz intézett felhívásként értelmezem, hogy tartózkodjon az olyan gyakorlati alkalmazástól, amely esetleg túllépne Magyarország területén. Végül szeretném elmondani, hogy a Velencei Bizottság álláspontja megerősítése annak, hogy a nemzetközi szabályok láthatóan világosak" - szögezte le a szlovák diplomácia irányítója.
Dzurinda állásfoglalásában kifejtette, hogy a téma szempontjából három fontos pillér létezik. Az első, hogy a kisebbségekhez tartozó személyekért az az állam visel felelősséget, amelyben a kisebbségek élnek. A második az, hogy az elfogadott norma az individuális jogok védelme, tekintet nélkül a nemzetiségre, s nem a kollektív jogoké. A harmadik pillért pedig az a tény jelenti, hogy a területen kívüli hatály minden formában elfogadhatatlan.
MTI