Romániában 3,2 millió diák és óvodás kezdi meg a tanévet, a magyar többségű Háromszéken 38 ezer háromszéki óvodás és iskolás, valamint több mint négyezer tanügyi alkalmazott – köztük háromezer pedagógus – számára csengettek be hétfőn, az új tanév kezdetén.
A Háromszék című napilap hétfői számában arról írt, hogy frissen meszelt osztálytermekbe, felújított sportpályákra lépnek be a székelyföldi diákok. A nyolcadikosok és tizenkettedikesek számára újdonság, hogy padjaikon találják a magyar nyelvű földrajz és történelem tankönyvet, ami ezúttal a végzős évfolyamnak is ingyen jár. Az ötödikesek elsőként lépnek az ötosztályos gimnáziumba, az óvodákban pedig utoljára működnek iskola-előkészítő csoportok, jövő szeptembertől ezek az elemi oktatáshoz tartoznak.
Új magyar osztályok indulnak Kolozs megyében. A Krónika című napilap hétfőn beszámolt arról, hogy a Kincses Városban az Ana Aslan Iskolaközpontban újraindul a magyar első osztály, míg a Református Kollégium új óvodai csoporttal bővült. A mérai iskola az új tanévtől önálló jogi személyiséggel rendelkezik, és jövőre várhatóan a vajdakamarási iskola is megszerzi ezt a státust.
Péter Tünde főtanfelügyelő-helyettesre hivatkozva a lap arról is beszámolt, hogy a kolozsvári Brassai Sámuel Gimnázium és a Sigismund Toduta Zeneiskola új épületbe költözött. Mint mondta, sokáig bizonytalan volt, hogy az Edmond Nicolae Szakközépiskolában beindulhat-e a magyar nyelvű kép- és szövegszerkesztési szak, ugyanis mindössze hét tanuló iratkozott be, a pótvizsgákat követően azonban 22 főre nőtt a diákok száma, így biztosan beindul a magyar nyelvű szakoktatás.
Ünnepség keretében vette fel Szacsvay Imre nevét Nagyvárad George Cosbucról elnevezett általános iskolája. Az épület udvarán szervezett rendezvényen a Magyar Országgyűlés jegyzői karának képviselete is tiszteletét tette. Az iskola az idén még nem, de a következő tanévtől színmagyar anyanyelvűvé válik, miután az elemi iskolai osztályok tanfelügyelői döntés alapján a Mihai Eminescu Főgimnáziumhoz kerültek át, már csak egyetlen román osztály, egy nyolcadik maradt a Szacsvay berkeiben. Ha ők végeznek, a hagyományosan mostanáig is magyar többségű iskolában kizárólag magyar osztályok maradnak.
Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének a részvételével rendezték meg vasárnap a nagyszalontai Arany János Iskolaközpont ünnepélyes tanévnyitóját. Az ünnepség után Kövér László az MTI-nek elmondta: huszonegy év után először van ismét önálló intézményben magyar állami iskola Nagyszalontán, Arany János szülővárosában.
Az intézményi önállósodás a gyakorlatban úgy történt, hogy a Bihar megyei város két vegyes tannyelvű iskolájából, az Arany János Általános Iskolából, illetve az Arany János Főgimnáziumból a magyar osztályokat tömörítik egyetlen tanintézetbe. A főgimnázium épületében a román osztályok maradnak, a magyar gyerekek viszont hat különböző épületbe elszórva kezdhetik meg a mostani tanévet.
A bukaresti Új magyar Szó (ÚMSZ) egy iskolaigazgató véleményét idézi a tanügyi törvénynek azokat az előírásairól, amelyek a most kezdődő tanévben már életbe lépnek. Általános vélekedés az, hogy az iskolák még nem készültek fel a gimnáziumi oktatás négyről öt évre történő meghosszabbítására, s több más újítás is gondot okozhat. Az egyik legfontosabb módosulás, hogy a jelenlegi ötödikesek öt évet járnak majd gimnáziumba, a középiskola három évesre rövidül.
Bálint István, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója az ÚMSZ-nek elmondta: szerinte az iskolák nincsenek felkészülve a gimnáziumi tanévek meghosszabbodására.