Sikeres kísérletet hajtott végre egy hiperszonikus bombával a Pentagon

Külföld - 2011-11-18

 A Fejlett Hiperszonikus Fegyver (Advanced Hypersonic Weapon, AHW), amelynek hordozórakétáját az amerikai védelmi minisztérium közleménye szerint közép-európai idő szerint délután fél egykor lőtték fel a Hawaii-szigeteken, "hiperszonikus sebességgel siklott" a légtér felső rétegeiben, mígnem eltalálta a mintegy 4000 kilométerre lévő célpontját a Marshall-szigetekhez tartozó Kwajalein korallzátonyon.

A ballisztikus rakétákkal szemben az AHW-t az teszi különlegessé, hogy ez a fegyver képes manőverezni.

     Melinda Morgan alezredes, a Pentagon szóvivője szerint a kísérlet célja az adatgyűjtés volt a fegyver aerodinamikájával, vezetésével és irányításával, valamint hővédelmével kapcsolatban.

    Az AHW-projekt része az amerikai hadsereg Azonnali Globális Csapás (Prompt Global Strike, PGS) elnevezésű programjának, amelynek célja, hogy hagyományos robbanófejjel a Föld bármely pontjára csapást lehessen mérni.

    A Pentagonnak egy másik hiperszonikus siklógéppel, az elvben a hangsebesség hússzorosára képes, nyílhegy formájú Falcon HTV-2-vel augusztus 11-én végzett kísérlete kudarcot vallott. Az amerikai kongresszus kutatószolgálata szerint az AHW hatótávolsága kisebb a HTV-2-nél, de a hivatal konkrét adatokat nem hozott közölt.

    A Pentagon az idén összesen csaknem 240 millió dollárt költött az Azonnali Globális Csapás programra, ebből kevés híján 70 milliót az AHW-ra.

 

A hiperszonikus - a hangsebesség legkevesebb ötszörösére képes - repülő bombával, a világ bármely pontját egy órán belül el lehet majd érni.