Szlovák-magyar történelmi megbékélést sürget a szlovák külügyminiszter

Külföld - 2006-09-05

El kellene töprengeni azon, vajon nem jött-e el a német-francia, majd a német-cseh mintára kivitelezhető magyar-szlovák történelmi megbékélés ideje - mondta a pozsonyi Pravdának adott interjújában kedden Ján Kubis szlovák külügyminiszter, aki a nap folyamán, a visegrádi országok külügyminisztereinek találkozója után kétoldalú megbeszélést folytat Pozsonyban a magyar diplomáciát vezető Göncz Kingával.

Kubis szerint épp ez a megbékélés lenne "a puzzle hiányzó eleme, amely végérvényesen segítene eltávolítani a félreértéseket".

 

A monarchiabeli évtizedek XIX. század végi magyarosító törekvéseire és a szlovákiai magyarokat sújtó második világháború utáni "lakosságcserék" nyomán fennmaradt kölcsönös sérelmek rendezésére utaló külügyminiszter szavai szerint "egyszerűen tudomásul kell venni, hogy itt a Szlovák Köztársaság a jövőben is létezni fog, s akik a létezését bármely irányból és bárhol igyekeznek megkérdőjelezni, azokat a társadalom peremére kellene szorítani."

 

Kubis "tényként kezeli", hogy a szélsőséges magatartásáról elhíresült Ján Slota Szlovák Nemzeti Pártja (SNS) a kormánykoalíció tagja. Slota pártja "jelen volt és jelen van, illeszkedő része a szlovák politikai rendszer szerkezetének, saját politikai programja van, és az nem szélsőséges" - fogalmazott a külügyminiszter, aki kérdésre válaszolva azt mondta: most, amikor az SNS kormánytényező, a programjában nem szerepel - és nem is adja annak jelét -, hogy nosztalgiával gondolna a második világháború alatti - Hitler kegyelméből fennállt - első szlovák államra.

 

A szlovák diplomácia vezetője a jelenleg folyó "pengeváltásokat nem csupán Ján Slota holmi kijelentéseinek kérdéseként látja, mert - mint mondta - "a kérdések és problémák annál nagyobb komplexumáról van szó, mintsem a szlovákiai politika egyik képviselőjének kijelentéseiről".

 

Kubis ismét hitet tett a szélsőségesekkel és a nemzeti kisebbségek irányában összeférhetetlen magatartást tanúsító erőkkel szembeni "zéró tolerancia" elve mellett. Jelezte: a Fico-kormány a jövőben sem tűri meg az összeférhetetlen megnyilvánulásokat és "a rendőrség, a független bíróságok is ebben a szellemben fognak reagálni" az ilyen jelenségekre. (forrás: MTI)