Trükközik a kormány? Néhány dolog rossz irányba megy Magyarországon

Külföld - 2011-01-19

Aggodalomra ad okot a Magyarországon - és kisebb mértékben Lengyelországban - tapasztalt könyvelési trükkök sora, és a költségvetési reformok hiánya a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Európai Osztályának egyik vezető tanácsadója szerint.

Anne-Marie Gulde egy bécsi konferencián a Reuters brit hírügynökségnek adott interjúban rámutatott: annak ellenére, hogy Közép- és Kelet-Európa nagyrészt visszatért a növekedési pályára, a térség "átalakítási fáradtságtól" (adjustment fatigue) szenved, és továbbra is sérülékeny.

 

Különösen a magyarországi eseményekkel kapcsolatosan szólt kritikus hangon. "Számos kihívás van, és néhány dolog rossz irányban halad Magyarországon. Jelentős konszolidációra van szükség" - mondta Gulde, aki korábban a Magyarországnak szóló IMF készenléti hitelkeretért is felelős volt.

 

Gulde elmondta: az intézkedések - különösen a nyugdíjpénzek megmarkolása - csupán "könyvelési lépések", amelyek késleltetik a közpénzügyi kötelezettségeket, de végső soron nem változtatnak a költségvetés helyzetén. "Még mindig ott van a deficit, mivel továbbra is fizetni kell a nyugdíjasoknak. Ezt el lehet mondani az Eurostatnak (...) de, figyelembe véve az adósságnak az adott demográfiai struktúra melletti alakulását, a jövőtől vesznek fel kölcsönt" - tette hozzá. "A politikai ciklusok szemszögéből nézve pedig egy másik kormányt terhelnek majd a költségei" - mondta Gulde.

 

Lengyelországról szólva elmondta:  pozitívan kell értékelni a lengyel kormány törekvéseit, hogy 2012-re 3 százalék alá csökkentse államháztartási hiányát - a 2010-re becsült 7,9 százalékos szintről -, és egy rugalmas készenléti hitelkeret fenntartását pénteken tárgyalhatja az IMF tanácsa.

 

Megnehezítheti a célkitűzés teljesítését ugyanakkor a kormánynak az a terve, hogy egyes magánnyugdíj-pénztári befizetéseket az államháztartásba terelne, illetve a kidolgozott strukturális reformok hiánya - tette hozzá.

 

Elmondta: jóllehet, megerősítették a 2012-re vonatkozó költségvetési célszámot az Európai Unió felé, szükség van intézkedések megnevezésére is, amelyekkel elérhetik a célt, és ezeket még nem nevezték meg. "Nem tehetik meg, hogy sokáig fennmaradjon ez a bizonytalanság" - jegyezte meg Gulde.

 

A Balti-tengertől a Fekete-tengerig húzódó térségről szólva az IMF főtanácsadója elmondta: a kormányzatok küszködnek vagy késlekednek a hiány csökkentéséhez szükséges reformok meghozatalával. "Aggódunk amiatt, hogy valamennyi országban van egy tendencia, hogy egyszeri intézkedéseket vezessenek be. A növekedési pályára visszatéréssel párhuzamosan elindítandó strukturális reformok meghozatalának lendülete megtört ezekben az országokban" - tette hozzá.

 

Gulde úgy fogalmazott: "a piacok elsősorban Nyugat-Európára figyelnek, és a fejlődő európai államok  eddig észrevétlenek tudtak maradni, de ha valamilyen helyi probléma felmerül, vagy a kockázati hangulat változik, akkor még mindig vannak alapvető gyengeségek".