Tűzszünetre felszólító határozatot vár el a BT-től Kofi Annan

Külföld - 2006-07-31

Kofi Annan ENSZ-főtitkár arra kérte a Biztonsági Tanácsot, hogy ítélje el Kana libanoni falu izraeli bombázását, és szólítsa fel az ellenfeleket a haladéktalan tűzszünetre. A lehető legkeményebben el kell ítélni ezt a cselekedetet - mondta Annan a BT rendkívüli ülésén.

Az USA vétózni fog?

A hírek szerint már több mint hatvan holttestet emeltek ki a romok alól Kanában, és még több áldozattal számolnak a mentők. A főtitkár mélységes csalódottságának adott hangot amiatt, hogy nem fogadták meg korábbi felszólításait a tűzszünetre. A BT ülésén jelentette be a libanoni külügyminisztérium egyik diplomatája, hogy Kanában már több mint 60 holttestet - nagyrészt nőket és gyerekeket - emeltek ki a romok alól.

E pillanat rendkívül súlyos, elsősorban a Közel-Kelet népe számára, de a világszervezet és főként e testület tekintélye szempontjából is. Cselekednünk kell, mielőtt még több gyerek, asszony, férfi és nő válik a konfliktus áldozatává - mondta.

Az ENSZ-főtitkár bejelentette, hogy Fuad Szinjóra libanoni miniszterelnök közölte vele: semmiféle diplomáciai tárgyalásba nem bocsátkozik addig, amíg az erőszakos cselekedeteket abba nem hagyják.

Az izraeli ENSZ-nagykövet szerint Kana a Hezbollah libanoni síita szervezet "gócpontja" volt. Dan Gillerman arra kérte a tanácsot, hogy "ne játsszon a Hezbollah kezére, ne adja meg neki azt, amit el akar érni, miközben saját népét emberi pajzsként használja".

Az ülésen Kofi Annan közölte: az izraeli hadsereg arra kérte vasárnap az ENSZ libanoni békefenntartóit, hogy ürítsenek ki két dél-libanoni falut még az est leszállta előtt. Az UNIFIL természetesen visszautasította a kérés teljesítését, mert nincs meg ehhez a kapacitása - mondta Annan.

Diplomaták szerint azonban a tervezetnek semmilyen esélye sincs arra, hogy határozat legyen belőle, mert az Egyesült Államok már előre jelezte: megvétóz minden olyan javaslatot, amely megbélyegzi Izraelt.

Az ENSZ BT a háború eddig eltelt közel három hete alatt nem tudott határozatot elfogadni a kérdésben, mert az izraeli érdekekre való tekintettel Washington mindegyik esetben ellenezte a harcok azonnali befejezését. Igaz, a dél-libanoni településre mért izraeli légi csapás után már Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is a tűzszünet szükségéről beszélt Jeruzsálemben.

Előzőleg Ehud Olmert izraeli miniszterelnök arról tájékoztatta Rice-t, hogy Izraelnek további 10-14 napra van szüksége ahhoz, hogy elérje céljait Libanonban.

(MTI)