Bő négy hónappal az előrehozott parlamenti választások után megtartotta alakuló ülését a holland kormány. A kisebbségben kormányzó jobboldali liberálisokat (VVD) és kereszténydemokratákat (CDA) az iszlámellenes nézeteket valló Geert Wilders által vezetett PVV kívülről támogatja.
most hivatalba lépett Rutte-kabinet több szempontból is újdonságnak számít Hollandiában. Az országot ugyanis még nem kormányozta kisebbségi kormány, továbbá a jobboldali liberális párt még nem adott miniszterelnököt – az eddigi egyetlen liberális beállítottságú kormányfő pártonkívüli volt. A kereszténydemokraták is új helyzetben találják magukat: első ízben vesznek részt úgy egy koalícióban, hogy nem a CDA a legnagyobb kormánypárt. Nem elhanyagolható tény az sem, hogy egyik holland kormánynak sem volt ilyen szűk parlamenti támogatottsága: a 150 fős alsóházban összesen csak 52 liberális és kereszténydemokrata tudja megszavazni a beterjesztéseket, de a PVV-vel is legfeljebb csupán 76 szavazat jöhet össze. Nehezíti a helyzetet, hogy a CDA-frakció soraiban három főre növekedett azoknak a száma, akik eleve fenntartásaikat fogalmazták meg a Wildersszel való kooperálás miatt.
Mark Rutte miniszterelnök első sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy kormánya az egész holland társadalomnak – így valamennyi ellenzéki pártnak is – kezet szeretne nyújtani. A 43 éves kormányfő hangsúlyozta, hogy minden holland miniszterelnöke szeretne lenni. Az NRC Handelsblad szerint ezzel a nyilatkozatával korrigálta szeptemberi – többek által bírált – kijelentését, amelyben a koalíciós egyeztetések ideiglenes megszakadásakor csupán a szavazók egy részéhez, a jobboldali pártokra voksolókhoz fordult. A pénteken megtartott első minisztertanácsi ülésen a miniszterelnök és tizenkét minisztere az első kormánynyilatkozatról tárgyalt, amely az október 26-i parlamenti ülésen fog elhangzani, és a kormányalakítást, valamint az új kabinet programját mutatja be.