A Forgách András, íróból, Gáspár Máté, a Krétakör ügyvezető igazgatójából és Kőrösi Zoltán, dramaturg-íróból álló szakmai zsűri hat, stílusosan elnevezett díjat osztott ki idén: A legütősebb előadásnak Ladányi Andrea és Borlai Gergő: BL-jét ítélték, de kiadtak egy Díj-onysos-t, egy Szertartás-, egy Rettentő szörny- és egy Titkos lakás-díjat is. Az ún. Kreml-díjat – melyet Budapest Főváros Önkormányzata ajánlott fel – Tamási Zoltán kapta a Hű, de messze van Petuski! című előadásért.
Teltházzal futott a XV. Debreceni Alternatív Színházi Szemle összes programja 2009. szeptember 11-15. között, ahol olyan egyedülálló és színvonalas produkciókkal ismerkedhetett meg a közönség, mint Tasnádi István: Fédra Fitness-e a szerző rendezésében és a KoMa Társulat előadásában, a sepsiszentgyörgyi M Stúdió Törékeny című darabja, az Élőkép Társulat Psychotechnikuma, a Közép-Európa Táncszínház Szájbanforgó című produkciója, Moliére A mizantrópja az Örkény Színháztól, Gothár Péter rendezésében, illetve a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház Kasimir és Karoline című előadása, Forgács Péter rendezésében.
A Forgách András, íróból, Gáspár Máté, a Krétakör ügyvezető igazgatójából és Kőrösi Zoltán, dramaturg-íróból álló szakmai zsűri hat, stílusosan elnevezett díjat osztott ki idén. A HOPPart Társulat, a Városi Színház/Sirály és a Tatabányai Jászai Mari Színház közös produkciója, a Szörprájzparti szerzője-rendezője, Kárpáti Péter és csapata nyerte el a zsűri Titkos lakás-díját. Az Ágens Társulat Ira (düh) című produkciójában nyújtott alakításáért Philipp György Szertartás-díjban részesült, a Gergye Krisztián Társulat egyik tagja, Tárnok Marica pedig Díj-onysos-t kapott, A szatírban nyújtott teljesítményéért. Ladányi Andrea és Borlai Gergő BL-je bizonyult A legütősebb előadásnak az idei Szemlén, melynek versenyprogramját 149 előadásból Karsai György egyetemi tanár válogatta. A Stúdió K két előadással érkezett, s mindkettő elvitt egy-egy díjat: a Zalán Tibor Rettentő görög vitéz című művéből készült előadás bábkészítői, Németh Ilona és Bodor Katalin kapták a Rettentő szörny-díjat, míg Venyedikt Jerofejev drámájának adaptációja, a Hű, de messze van Petuski! rendező-előadójának, Tamási Zoltánnak ítélték oda az ún. Kreml-díjat, mely Budapest Főváros Önkormányzatának felajánlása.
Az Alternatív Színházi Szemle 1994 óta nyújt reprezentatív bemutatkozási lehetőséget a független színházi társulatok számára. Az első nyolc évben Budapesten, 2003-tól 2007-ig Szegeden zajlott az esemény, melyet 2008 óta a Befogadó Színházak Társulása és a Független Színházak Szövetsége egymással karöltve Debrecenben rendez meg.
Fotó:Kenyeres Csilla