Debreceni Tavaszi Fesztivál

Kultúra - 2011-03-07

A 2011. március 15-én nyíló Debreceni Tavaszi Fesztivál programjaival a tavaszi pezsgés is beköszönt a cívisvárosba.  34 napon keresztül 11 program és több mint 50 fellépő garantálják a sokszínűségét. Az összművészeti fesztiválon, szinte valamennyi művészeti ág képviselteti magát, újat, érdekeset, egyedül álló kínálatot nyújtva.

A fesztivál nyitóeseménye a XX. Debreceni Tavaszi Tárlat megnyitása. Új helyszínen  látható a kortárs képzőművészet remekei. A Kölcsey központ kiállítótermében Debrecen és Hajdú-Bihar megye hivatásos képzőművészei látják vendégül a kortárs képzőművészet, s a helyi értékek iránt érdeklődőket. Az évenkénti bemutatkozási alkalom lehetőséget teremt fiatal tehetségek felfedezésére éppúgy, mint az alkotók pályájának követésére. A hagyományoknak megfelelően a Tárlat több mint egy hónapon át (március 15.-április 17.) várja a művészetkedvelő közönséget.

A Voces Vonósnégyes egyedülálló esttel kápráztatják el a közönséget, március 15-én. Többek között Mozart, Haydn, Strauss, Dvořak nagyszerű művei csendülnek fel. Az est vendége a debreceni származású Bényi Tibor gordonkaművész, aki ma művészeti igazgatója a Salzburgi Kamarazene Akadémiának. Március 19-én a hazai könnyűzene ünnepelt sztárjai mutatkoznak be legújabb műsorukkal a debreceni közönségnek. A Quimby zenekar Teátrum produkciója elvarázsolja a nézőket. Nem csupán a zenéé a főszerep, hanem az együttes tagjait új oldalukról is megismerhetjük. Az este hangulatát a dalok és a köztes „események” együttese adja meg.

A gyerekek is részesei lehetnek a fesztiválnak március 20-án.  A pécsi Bóbita Bábszínház legújabb meséjét hozza el. A Jóságos óriás című bábjátékból kiderül, hogy nem is olyan félelmetes a hatalmas óriás, sőt jóságos, segítőkész, szerethető is tud lenni. A bájos történet bővelkedik humoros jelenetekben, könnyedé varázsolva ezzel az egész előadást.  

Az ütőhangszerek négy elképesztő tudású virtuóza először látható Debrecenben. A Percossa a lázadó ritmusok, lázadó képviselői, akik március 22-én hozzák lázba a közönséget. Egyedi stílusú előadásaikban szerepel a tánc, az akrobatika, az árnyjáték, a pantomim mindez egyedülálló ütőhangszeres játék kíséretében. Káprázatos zene, szédületes látvány és gigantikus hangszerek várják az est vendégeit.

Minden dzsessz-zenészek egyik legnagyobbika ad koncertet március 28-án. Erik Truffaz-t, a trombita nagymesterét „határsértő” művésznek is nevezik. A klasszikus dzsesszt új elektronikus műfajokkal egészíti ki. Az Erik Truffaz Quarett ebből nyújt ízelítőt.

A népzene a blues muzsika, a rock and roll és sok más könnyűzenei műfaj alapja. Ezt a sokszínűséget mutatja be a Csík zenekar, Ferenczi Györggyel és a Rackajam-el karöltve. Március 29-én a közös műsorban rímes versek, csodás népdalok hangzanak el más-más műfajban.

Újra Debrecenben a Talamba Ütőegyüttes. Crossover koncertjükkel új oldalukról mutatkoznak be a zenekar tagjai. A crossover világa megengedi a műfajok, stílusok békés egymás mellett élését, és a szabad átjárhatóságot, ami nagyon izgalmas hangzásokat és zenei kompozíciókat teremt.  Március 30-án egyedülálló élményben lehet része a közönségnek, még az is előfordulhat, hogy  Bach latin stílusban, Mozart Kelet - afrikai megvilágításban szólal meg. Az előadást a Budapesti Tavaszi Fesztivál és az OTP Bank támogatja.

A Debreceni Tavaszi Fesztivál elengedhetetlen programja a Frankofón Filméjszaka. Idén is a francia filmművészet legjobb alkotásait láthatják a francia filmek szerelmesei, különböző műfajokban. Március 31-én este 20.00 órától kezdődnek a vetítések és egy éjszakán keresztül peregnek a jobbnál-jobb filmek.

A „szovjet hercegnő” életéről legendák zengtek. Habzsolta a férjeket, a pezsgőt, a luxust. Berzsnyev lányának, Galinának megaláztatásokkal, bánattal, kalandokkal, örömökkel teli életútját ismerheti meg a közönség. Galinát Csákányi Eszter megdöbbentő hiteleséggel alakítja. Peter Pavlac: Dolcsaja vita című darabja április 1-jén látható a fesztivál programjaként.

Jubileumi évet ünnepel a Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny. A Gulyás György által 1961-ben alapított Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny 2011-ben ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját. Debrecen város kulturális nagyrendezvénye az eltelt félévszázad alatt megőrizte alapkoncepcióját  – a kortárs kóruszene propagálását –  és előkelő helyet vívott ki magának a nemzetközi zenei életben. Április 8-9. között zajló rendezvénysorozat felidézi az eltelt fél évszázad legjelentősebb eseményeit.