Több mint 6 milliárd forintért kelt el egy ókori egyiptomi szobor Londonban

Kultúra - 2014-07-11

Majdnem 16 millió fontért (6,3 milliárd forint) cserélt gazdát egy négyezer éves egyiptomi szobor a Christie′s aukciósház londoni árverésén: a korábban múzeumi tulajdonban lévő és előzetesen nagyjából hatmillió fontra becsült mészkő alkotás eladását heves vita előzte meg és az illetékes múzeum akkreditációjának visszavonása is szóba került.

    Szekhemkának, a fáraó írnokának időszámításunk előtt 2400-2300 körül mészkőből faragott alakját az aukciósház a valaha piacra került legjelentősebb egyiptomi szoborként harangozta be. A műkincset Lord Northampton dédnagyapja ajándékozta Northampton városának 1880 táján. A szobor ez idáig a Northampton Museum and Art Gallery gyűjteményét gyarapította.

    A helyi önkormányzat azért bocsátotta árverésre az alkotást, hogy a befolyó összegből az intézmény 14 millió fontos kibővítését támogassa. Az angliai művészeti tanács azonban figyelmeztette az önkormányzatot, hogy a szobor elárverezése miatt a múzeum elveszítheti az engedélyét.

    A nagy-britanniai egyiptomi nagykövet, Ahszraf Elkholi korábban az "egyiptomi régészet és kulturális tulajdon meggyalázásának" nevezte a szobor eladását, és hangsúlyozta, hogy a northamptoni önkormányzatnak vissza kellett volna szolgáltatnia az alkotást Egyiptomnak, ha már nem tart rá igényt. A nagykövet amiatt aggódott, hogy a 76 centiméter magas szobor esetleg magánkézbe kerül.

    Az aukciót lebonyolító Christie′s csak később közöl részleteket az új tulajdonosról. Az árverést megelőzően tüntetők gyűltek össze az aukciósház előtt, azt követelve, hogy a szobrot adják vissza a régiségekkel foglalkozó egyiptomi minisztériumnak. A Mentsük meg Szekhemkát akciócsoportot képviselő Sue Edwards a város "kulturálisan legsötétebbjének" nevezte az aukció napját.

    Engedélyének elvesztése esetén a múzeum számos anyagi forrásától eleshet. A northamptoni tanács vezetője, David Mackintosh azonban nem látja indokoltnak az akkreditáció visszavonását. Mint elmondta, folyamatosan tájékoztatták a múzeumok támogatásával és fejlesztésével foglalkozó állami szervezetet, az Angliai Művészeti Tanácsot a terveikről. Mackintosh szerint a szobor négy éve nem volt kiállítva és ez idő alatt senki sem jelezte, hogy látni szeretné.

    "Több mint száz éve van már a tulajdonunkban és igazság szerint soha nem volt a gyűjteményünk központi darabja. Ki akarjuk bővíteni a múzeumunkat és ehhez össze kell gyűjtenünk a szükséges pénzt" - idézte az önkormányzat vezetőjét a BBC.

    A The Art Newspaper című portál korábban arról számolt be, hogy Lord Northampton kezdetben ellenezte az eladás tervét, mondván, hogy az szembemegy az ajándékozás feltételeivel, ám a helyi tanáccsal végül a bevétel 55-45 százalékos megosztásáról egyezett meg.