Újabb értékes tárgyakkal gazdagodott a Zsolnay-gyűjtemény Pécsen

Kultúra - 2014-09-04

Gyugyi László Amerikában élő magyar műgyűjtő adományának nyomán két tucat értékes műtárggyal gazdagodott a Zsolnay-porcelánritkaságokból álló, több mint 600 darabos pécsi Gyugyi-gyűjtemény, ami  2010-es megnyitása óta a baranyai megyeszékhely leglátogatottabb kiállításának számít: négy esztendő alatt 140 ezer érdeklődő volt kíváncsi a műtárgyakra.

    Gyugyi László úgy fogalmazott, feltett szándéka, hogy szakmai, művészeti szempontból is egyedülálló, nemzetközi szinten is magas színvonalon jegyzett kollekciót láthassanak az érdeklődők Pécsen, ezért folyamatosan a tárlat gyarapításán munkálkodik, kutatja a Zsolnay-ritkaságokat szerte a világban.

    Márta István, a tárlatnak helyet biztosító Zsolnay Kulturális Negyedet működtető társaság vezetője elmondta, a kiállítás legújabb műtárgyai kiemelkedő értéket képviselnek. Az ajándékozott tárgyak között megtalálhatók Apáti Abt Sándornak, a modern magyar kerámia úttörőjének tervei alapján készült alkotások a 19. és a 20. század fordulójáról. Több díszkorsó, díszkosár is van a műtárgyak között az arab sorozatból, amelyek Sikorski Tádé tehetségét dicsérik.

    A Zsolnay örökségkezelő Nkft. ügyvezetője szerint kiemelkednek az adományozott tárgyak közül Kapás Nagy Mihály műtárgyai és a kollekció különösen fontos darabjainak számítanak Zsolnay Júlia alkotásai. Hozzátette: Klein Ármin desszertes tányér angol figurákkal elnevezésű, tizenkét darabos sorozatából újabb darabot kerített elő Gyugyi László, így már csak egyetlen tányér hiányzik a sorozat teljessé tételéhez.

    Pécs 2010-ben a piaci ár feléért, 1,3 millió euróért vásárolta meg Gyugyi László Egyesült Államokban élő nyugdíjas elektromérnöktől a világ legnagyobb Zsolnay-magángyűjteményeként számon tartott mintegy 600 darabos kollekciót. Gyugyi László négy évtized alatt hozta létre az egyedi kerámiatárgyakból, vízfestékkel készült Zsolnay-tervrajzokból, fényképalbumokból álló egyedülálló kollekciót, amelyet a nagyközönség korábban együtt még sohasem láthatott, az csak a Helikon Kiadó által 2006-ban megjelentetett Zsolnay a nagyvilágból című könyvből volt ismert.