Visszavették a magángyűjteményt a püspökségtől

Kultúra - 2011-01-07

Az ország legnagyobb magángyűjteménye a napokban elhagyta a püspöki palotát, írta a Dunántúli Napló. Dr. Petró Sándor ismeretlen okokból hazavitte a nyolc éve adományozott kollekciót. A neves pécsi műgyűjtő 2002-ben a Pécsi Püspökségnek adományozta a gyűjteményének egy részét, majd a napokban az adományozás tényét felmondva, hazavitette az értékes kollekciót.

Petró Sándor nyilatkozata szerint jelenleg a műkincsek tisztítását, katalogizálását végzi, s besorolja őket azokhoz, amelyeket a lakásán őriz. Eközben pedig elgondolkozik, hogyan tovább, mi legyen a milliárdos értékekkel. Mayer Mihály megyés püspök pedig annyit mondott, hogy levélben megköszönték Petró Sándornak azt a nyolc évet, ameddig a műkincsek a püspökségen voltak, s így mód volt arra, hogy a gyűjteményt a palota látogatói megismerhessék.

 

Az adomány alighanem akkor kérhető vissza, ha az adományozó valamilyen feltétele nem teljesül. A Dunántúli Naplóban 2002 októberében írták meg, hogy „Dr. Petró Sándor képeinek legértékesebb darabjait a Pécsi Egyházmegyének adományozta azzal a kikötéssel, hogy az egy nyilvános képtár alapja legyen”. A püspöki palotát az elmúlt nyolc évben sokan látogatták meg – a nyári időszakban idegenvezetéssel nyitva állt csoportok előtt –, s benne különös érték volt a Petró-adomány.

hirdetés

 

A Petró-gyűjtemény a szakemberek szerint felbecsülhetetlen értékű. Az EKF-évadban Pécsre érkezett „Nyolcak” kiállítása kapcsán érdekes: mind a nyolc híres festőtől akadnak képek az összeállításban. A püspökségen 337 olajfestmény, 23 szobor és 12 kerámia volt, ami a gyűjtemény szerény harmada.

 

A magyarok közül Munkácsy Mihály, Szinyei Merse Pál, Székely Bertalan, Márffy Ödön, Ferenczy Károly, Rippl-Rónai József, Egry József, Székely Bertalan, Lotz Károly, Pór Bertalan, Derkovits Gyula, Czóbel Béla, Csók István, Barabás Miklós, Iványi Grünwald Béla, Vaszary János, a külföldi mesterek közül Tiziano avagy Toulouse-Lautrec. Jelenlegi ismereteink szerint Csontváry Kosztka Tivadar fő művei közül egyetlen kép van magántulajdonban, az is az övé, a „Holdtölte Taorminában”. Petró Sándor kétszázötven festménye országos védettséget élvez