A Harvard Egyetem beperelte a Trump-adminisztrációt, amiért az megvonta az intézmény jogosultságát a külföldi hallgatók felvételére

A Bostonban működő egyetem pénteken közölte, hogy bírósági eljárással kívánja elérni a szövetségi kormány csütörtökön hozott döntésének megváltoztatását.Alan Garber, az intézmény elnöke elmondta, hogy a kormányzat intézkedésének átmeneti felfüggesztését kérik egy szövetségi bíróságtól a per idejére. A kérésnek a szövetségi bíró eleget tett. Allison Burroughs bíró, akit 2014-ben Barack Obama elnök nevezett ki, jövő keddre tűzte ki az első meghallgatást az ügyben.

A belbiztonsági minisztérium csütörtökön jelentette be, hogy kizárja a Harvardot a Diák és Cserelátogatói Programból, amely diák- és kutatói vízum alapján érkezők fogadását teszi lehetővé az amerikai felsőoktatási intézmények számára. A már Harvardra járó diákoknak más intézménybe kell átiratkozniuk a következő tanévben, ellenkező esetben elveszítik diákvízumukat, amely feljogosítja őket, hogy az Egyesült Államokban tartózkodjanak - áll az intézkedésben

.Az egyetem bíróságra beadott panasza szerint a kormányzat intézkedése az Egyesült Államok alkotmányának több pontját is megsérti. Az egyetem egyben arról is tájékoztatást adott, hogy hallgatói vízummal mintegy 7 ezer diák tanul az intézményben, ami a teljes hallgatóság csaknem negyede.

A belbiztonsági minisztérium azért döntött a Harvard elleni intézkedés mellett, mert az egyetem nem adta át a szövetségi hatóságoknak a hallgatói vízummal ott tanuló diákok magatartásáról szóló feljegyzéseket.

A kérés előzménye, hogy a Harvardon és több más amerikai egyetemen rendszeresen tartott palesztinpárti és Izrael-ellenes tüntetések hangadói között több külföldi diák is szerepelt.

"Kiváltság és nem jog az egyetemek számára a külföldi diákok beiratkozásának lehetősége, és a tőlük származó magasabb tandíjakból eredő anyagi haszon" - fogalmazott Kristi Noem miniszter, aki szerint miután az intézmény számos lehetőséget kapott, hogy megfeleljen a szövetségi kormány elvárásának, és azt nem teljesítette, elveszíti a külföldi diákok fogadásnak kiváltságát.

Hozzátette, hogy "ez az adminisztráció elszámoltatja a Harvardot erőszak elősegítése, antiszemitizmus és a Kínai Kommunista Párttal való együttműködés miatt".

Az intézkedés indoklásában az is szerepel, hogy a Harvard "terroristapártoló" tevékenységet folytatott, valamint ellenséges közeget teremtett zsidó diákok számára, támogatta a "Hamász retorikáját" és rasszista gyakorlatot követ az úgynevezett "diverzitás, egyenlőség, befogadás" (DEI) előírások érvényesítésében.

A belbiztonsági minisztérium utolsó lehetőségként 72 órát adott a Harvard Egyetem számára, hogy rendelkezésre bocsátsa a Trump-adminisztráció által kért információkat és ezzel elkerülje a diákvízum megvonását. Az egyetem nem élt a lehetőséggel, hanem bírósághoz fordult.

A szövetségi adminisztráció a közelmúltban már összesen mintegy 3 milliárd dollár támogatást, jórészt kutatási pénzt vont meg a Harvardtól, részben az egyetemen tartott palesztinpárti, Izrael-ellenes tüntetések nyomán.