Az Európai Parlament január 20-i plenáris ülésén José Luis Rodríguez Zapatero spanyol miniszterelnök ismertette a spanyol EU-elnökség féléves programját. Ezzel megkezdődött a spanyol-belga-magyar trióprogram végrehajtása.
A spanyol elnökségi program bemutatásakor Zapatero miniszterelnök kifejtette, hogy a hazája és a trió elnökség szeretné elősegíteni, hogy a gazdasági válságból való kilábaláshoz további uniós intézkedéseket fogadjanak el. A tágabb értelemben vett cél, hogy magát a gazdasági és pénzügyi rendszert stabilabb és fenntarthatóbb modell keretében működtessük – tette hozzá. A trió emellett kiemelten kezeli a szociális kohézió megerősítését, a munkanélküliség elleni küzdelmet, a természeti erőforrások fenntartható használatát, valamint a szabadság, a biztonság és a jog térségének továbbfejlesztését.
A program bemutatását követően Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke külön megbeszélést folytatott a spanyol kormányfővel és a trió másik két tagjának európai ügyekért felelős államtitkárával. A parlamenti elnök üdvözölte a trió szoros együttműködését, és példaértékűnek minősítette azt a munkát, amelyet a három ország a program kialakítása érdekében közösen végzett. Buzek hangsúlyozta, hogy az Európai Parlamentnek továbbra is az egyik legfontosabb partnere a Tanácsot képviselő soros elnökség.
Kiss Tibor, a Külügyminisztérium szakállamtitkára az egyeztetésen kiemelte, hogy az előttünk álló tizennyolc hónap kihívásaira közös európai megoldásokat kell találnunk. A trió az ehhez szükséges egységet biztosítja, és Magyarország elkötelezett amellett, hogy az Unió megtalálja a megfelelő válaszokat a legfontosabb aktuális ügyekben, mint gazdasági válságból való kilábalás, a munkahelyteremtés, a szociális Európa erősítése, a klímaváltozás elleni küzdelem, az energiapolitika és a szomszédságpolitika. Kiss Tibor külön hangsúlyozta, hogy Magyarországnak kell megkezdenie a következő pénzügyi perspektíva előkészítését és az ezzel összefüggő uniós politikák vitáját. Hazánk emellett kiemelt figyelmet kíván fordítani a vízpolitikára – ennek keretében a Duna Stratégia útnak indítására – valamint a nyugat-balkáni országok integrációs perspektívájának előmozdítására, illetve a Keleti Partnerségre.
Forrás:Külügyminisztárium