A nem állami felsőoktatási intézmények mintegy 30 százalékában látná szívesen a rossz anyagi körülmények között elő munkás-, vagy bevándorló családok gyermekeit a francia elnök. Luc Chatel oktatási miniszter ugyanakkor attól tart, hogy a változásokkal a felvételi követelmény szintje is csökkenne. A francia kormányzat kiegészítette a javaslatot: azt ajánlják, hogy a 30 százalék az elérhető célt jelentse, a változás pedig csak több lépcsőben következzen be.
Álszent viselkedésnek nevezte az elitképzésben érdekelt csoportok reakcióját a Le Monde napilapnak nyilatkozó Richard Descoing, a párizsi politikatudományi intézet igazgatója. Ő volt az, aki Sarkozy szakmai tanácsadójaként kezdeményezte az alacsonyabb társadalmi rétegek bevonását. Véleménye szerint ugyanis a változásokkal eredményesebben ki lehetne szűrni a tehetséges hallgatókat.
Luc Chatel oktatási miniszter azonban attól tart, az alsóbb osztályok gyermekeinek kötelező felsőfokú oktatása az egyetemi képzés színvonalának csökkenéséhez vezet - olvashatók szavai a The Times brit napilapban.
Az ellenérzések miatt a francia kormányzat kiegészítette a javaslatot: azt ajánlják, hogy a 30 százalék az elérhető célt jelentse, mely csak több lépcsőben és nem azonnal következne be.
Egy tanulmány szerint ötször nehezebb bekerülnie a felsőoktatásba a vagyoni tekintetben az alsó harmadba tartozó fiatalok körében, mint középosztálybeli társaik esetében.
(Forrás: Le Monde, The Times)