Az ET bírálta Olaszországot a hazatoloncolásra váró migránsokkal szembeni hatósági bánásmód miatt

Az Európa Tanács kínzásellenes bizottsága (CPT) pénteken közzétett jelentése éles bírálatot fogalmazott meg Olaszországgal szemben a hazatoloncolásra váró illegális bevándorlókkal való hatósági bánásmód és elhelyezési körülményeik miatt.

A strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló testület illetékes szakbizottsága áprilisban négy olyan zárt fogva tartási központot látogatott meg Olaszországban, ahol hazatoloncolásra váró migránsokat helyeztek el.

A jelentés szerint a rendfenntartó hatóságok állítólag túlzott erőszakot alkalmaztak a külföldi fogvatartottakkal szemben egyes központokban, különösen rendbontások és vandalizmus után.

Ezeket az eseteket nem követte szigorú és független vizsgálat, továbbá hiányzik a fogvatartottak sérüléseinek pontos dokumentálása és értékelése. A szakértői bizottság emellett bírálta azt a gyakorlatot, hogy a migránsoknak hígított pszichotrop gyógyszereket adnak, valamint azt is, hogy rendőrautóban, megbilincselve, étlen-szomjan szállítják őket többórás utakon. A jelentés szerint ezek az eljárások felülvizsgálatra szorulnak.

A bizottság kritizálta továbbá a fogva tartási létesítmények fizikai felépítését, amelyet "fegyház jellegűnek" tart, például a többszörös fémhálós ablakrácsok és ketrecszerű kültéri helyiségek miatt. További problémák közé tartozik az ételek rossz minősége és a tisztálkodási szerek hiánya. Bírálták azt is, hogy a fogvatartottak számára szinte semmilyen célszerű tevékenységet nem kínálnak, gyakorlatilag "raktározzák" őket.

A jelentés felhívta a figyelmet, hogy a fogva tartási központokban regisztrált erőszakos cselekmények magas száma az aránytalan biztonsági korlátozások, az egyéni kockázatértékelés hiánya és a fogvatartottak tétlensége miatt alakul ki. A szakbizottság célszerű tevékenységek bevezetését javasolta, továbbá, véleményük szerint a fogva tartásra való alkalmasságot igazoló háziorvosi rendszer és az általános orvosi szűrésék színvonalán is javítani kell.

Felhívták a figyelmet, hogy a központok felügyeleti rendszere nem megfelelő, mivel a rotációs alapon működő bűnüldöző szervek nem rendelkeznek megfelelő képzéssel a bevándorlási fogdák kihívásainak kezelésére.

Javasolják egy erre képzett tisztviselői testület létrehozását, amely képes felismerni a stresszreakciókat és tud hatékonyan kommunikálni. A szakbizottság ezen kívül az ügyvédi segítséghez való hozzáférés és a jogi biztosítékok megerősítését ajánlja, különös tekintettel a határokon fogva tartott személyekre.