Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) egyidejűleg 850 nyomozást folytat belföldi terrorizmus ügyében - jelentette ki Michael McGarrity, az FBI terrorelhárító részlegének helyettes igazgatója szerdán egy képviselőházi bizottság előtt.
A képviselőház belbiztonsággal foglalkozó bizottsága előtt McGarrity kifejtette, hogy az amerikai szövetségi rendőrség figyelmének középpontjában elsősorban szélsőjobboldali és a kormányzattal szemben álló egyének és szervezetek állnak. A nyomozások mintegy fele olyan személyekre irányul, akik kétségbe vonják vagy a szövetségi kormány egészének, vagy a kormányzati hivataloknak és ügynökségeknek a hatalmát.
Az igazgatóhelyettes arról tájékoztatta a törvényhozókat, hogy a vizsgálatok 40 százalékában azt állapítják meg, a tervezett terrorcselekményeket a rasszizmus motiválja. Ezen belül is jelentős számú a - McGarrity megfogalmazásában - "fehérek felsőbbrendűségét hirdető, szélsőséges csoport".
A belföldi terrorfenyegetések utóbbi időkben tapasztalható szaporodását a szakember az egyes társadalmi csoportok gyors radikalizálódásával és az internet révén megteremthető hálózatok kiépítésével magyarázta. A radikális ideológiák és tartalmak megszerzéséért ugyanis ma már nem is kell utazni vagy valakivel találkozni, elegendő az internetes forrásokat böngészni - magyarázta.
McGarrity - aki szerint a radikalizálódás gyorsan vezet az erőszakhoz is - a szélsőjobboldali radikalizmust az iszlamista radikalizmushoz hasonlította.
Az Egyesült Államokban több kutatóintézet is figyelemmel kíséri a különböző szélsőséges társadalmi csoportokat. A liberális New America intézet szerint 2017-ben és 2018-ban az Egyesült Államokban több áldozatot követeltek a szélsőjobboldali erőszakos cselekmények, mint a dzsihadista támadások. Az alabamai Southern Poverty Law Center felmérése pedig arról tanúskodik, hogy 2014 óta 81 embert öltek meg "a radikális jobboldal által befolyásolt" személyek.