Brit választások - Cameron: Angliát érintő törvényekről angol képviselők dönthessenek

Ha a brit Konzervatív Párt kormányon marad a nem egészen két hét múlva esedékes parlamenti választásokon, már az első év törvényalkotási programjába beleveszi azt a reformtervet, amelynek alapján a csak Angliát érintő jogszabályok sorsa az angol alsóházi képviselők döntésén múlik - mondta pénteki kampánybeszédében David Cameron.

A brit miniszterelnök szerint a jelenlegi törvényalkotási eljárásrend igazságtalan, ugyanis az angliai választókerületeket képviselő törvényhozók nem voksolhatnak például a skóciai adómódosítási törvényjavaslatokról - mivel ez a skót parlament hatáskörébe tartozik -, a londoni parlamentben ülő skót képviselők viszont szavazhatnak angliai adóügyekben.

    Hasonlóképp, ha az angol alsóházi képviselők nem vehetnek részt a skóciai egészségügyi vagy oktatási törvények módosításában, miért kellene megadni a skóciai választókerületeket Londonban képviselő törvényhozónak a beleszólási jogot az angliai egészségügyi és oktatási jogszabályok kialakításába - tette fel a kérdést a brit kormányfő.

    Cameron szerint általános parlamenti eljárási alapelvvé kell tenni, hogy a választott képviselők ne dönthessenek olyan országos horderejű törvényalkotási kérdésekben, amelyek az Egyesült Királyságon belül általuk képviselt nemzetet semmilyen módon nem érintik, az ország más nemzeteinek több millió választóját viszont igen.

    A brit miniszterelnök kijelentette: ha a Konzervatív Párt alakíthat kormányt a május 7-ei parlamenti választások után, száz napon belül beterjeszti az alsóház elé a törvénymódosítási javaslatot.

    William Hague, aki tavaly nyárig Nagy-Britannia külügyminisztere volt, azóta pedig a londoni alsóház vezetőjeként a kormányzati törvényalkotási program végrehajtásának operatív előkészítéséért, szervezéséért és felügyeletéért felel, Cameron pénteki kampánybeszéde után a BBC-nek a megoldás lehetséges módozatiról azt mondta: továbbiakban is részt vehet az összes képviselő az alsóház elé kerülő minden törvény vitájában, de az olyan törvények, amelyek csak Angliát érintik, kizárólag akkor léphetnének életbe, ha a tervezetet az angol képviselők többsége külön is megszavazza. Ez gyakorlatilag vétójogot adna az e kategóriába eső törvényjavaslatok esetében az angliai választókörzetek képviselőinek.

    Ez az úgynevezett "West Lothian" kérdés, a brit belpolitika egyik legrégebben napirenden lévő megoldatlan alkotmányos problémája, amelyet Tam Dalyell, a jelenleg ellenzékben politizáló Munkáspárt egyik legtekintélyesebb veteránja, a skóciai West Lothian választókörzet volt parlamenti képviselője vetett fel csaknem negyven éve. A probléma lényege az, hogy a londoni - vagyis a brit - parlamentben ülő skót képviselők szavazhatnak olyan sarkalatos kérdésekben is, amelyek csak Angliát érintik, ám a hatalmi decentralizációs folyamat alapján, az önálló skót parlament létrehozása nyomán az angol parlamenti képviselők nem voksolhatnak skóciai érdekű, az edinburghi törvényhozás hatáskörébe tartozó ügyekben.

    A kérdés különös aktualitást nyert a skóciai függetlenségről tavaly szeptemberben rendezett népszavazás után. A referendumon ugyan a skót elszakadás ellenzői győztek, a brit kormány azonban ígéretet tett a jelenleg is igen széleskörű skót önrendelkezés további jelentős mélyítésére, ennek fejében viszont az Egyesült Királyságot alkotó többi nemzet önrendelkezési jogának kiszélesítését is programjára tűzte.