EU-csúcs - Brit kormányfő: mindkét félnek érdeke a "sima és rendezett" Brexit

- Az Egyesült Királyságnak és Európa többi részének is érdekében áll, hogy a szigetország uniós kiválása (Brexit) a lehető "legsimábban és legrendezettebben" menjen végbe - hangoztatta Theresa May brit kormányfő csütörtökön az uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozója előtt.

A miniszterelnök üdvözölte, hogy a tagállamok vezetői nélküle, szűkebb körben fognak egyeztetni a csütörtök esti munkavacsorán a Brexit-tárgyalásokról.

"Helyes, hogy a vezetők készülnek a tárgyalásokra, minthogy mi is azt tesszük. Távozni fogunk az EU-ból. Azt szeretnénk, ha ez a folyamat a lehető legfinomabb és legrendezettebb módon zajlana le. Ez nem csak a mi érdekünk, Európa többi részének is az érdekében áll" - fogalmazott.

Mark Rutte holland kormányfő arról beszélt, biztosítékokra van szükség, hogy az Ukrajnával létrejött európai uniós társulási szerződés nem vezet végül az ország EU-tagságához, sem az ukrán állampolgárok szabad munkavállalásához, vagy ahhoz, hogy az uniónak biztonsági garanciákat, katonai támogatást kelljen nyújtania Kijevnek.

Mint újságíróknak elmondta, "kicsit derűlátóbb" azzal kapcsolatban, hogy a csúcson elfogadják a biztosítékokat tartalmazó határozattervezetet, amely lehetővé tenné, hogy az áprilisi hollandiai népszavazás elutasító döntése ellenére a parlament ratifikálja a társulási szerződést.

"A társulási egyezmény elutasítása a legnagyobb ajándék lenne, amit adhatunk Vlagyimir Putyin orosz elnöknek" - hangsúlyozta Rutte, aki szerint meg kell őrizni az EU egységét, és a holland közvélemény megnyugtatása érdekében világosan ki kell mondani, hogy nem kell tartani a megállapodástól.

Az uniós tagországok közül egyedül Hollandia nem ratifikálta még az egyezményt, miután azt a szavazók 61 százaléka elutasította az euroszkeptikus szervezetek által kiírt, nem kötelező érvényű referendumon.

Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője elfogadhatatlannak nevezte, ami a civilekkel történik az ostromlott szíriai Aleppóban. Mint mondta, fontos, hogy a kormányerőket támogató Oroszország betartsa a kötelezettségeit.

Francois Hollande francia elnök is élesen bírálta Moszkva szerepvállalását, és úgy vélte, az oroszok nem tesznek eleget az általuk vállalt kötelezettségeknek. Hozzátette, humanitárius tűzszünetre van szükség a lakosság kimenekítése, illetve az Aleppóban maradók ellátása és a kórházak megvédése érdekében.

Francois Fillon, a jövő évi francia elnökválasztás esélyese azon véleményének adott hangot, hogy kudarcot vallott a nyugati hatalmak politikája Szíria ügyében. A konzervatív jelölt szerint tárgyalóasztalhoz kell ültetni mindazokat, akik véget tudnak vetni a konfliktusnak, azokat is, akik háborús bűncselekményeket követtek el.