Huszonötezer ember ellen indítottak eljárást korrupció miatt az első fél évben Kínában

Az idei év első felében több mint 25 ezer ember ellen indult eljárás korrupció miatt Kínában - közölte a legfőbb ügyészség pénteken Pekingben. Az esetek túlnyomó többségében (csaknem 85 százalékában) a kenőpénz összege meghaladta a kétmillió forintnak megfelelő népi jüant, illetve sikkasztásos ügyekben az "eltüntetett" pénz több volt 100 ezer jüannál (3,7 millió forint).

). A tavalyi év első féléves mérlegéhez képest csaknem 14 százalékkal többen kerültek idén az igazságszolgáltatás elé.

    Az eljárásokban érintetteknek nagyjából a negyedét nevezték úgy, hogy "funkcionáriusok", s a statisztikákból az derült ki, hogy 1680-an voltak a megyei, vagy afeletti szintű közhivatalnokok. Számuk a leleplezettek között több mint 32 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest.

    A legfőbb ügyészség korrupcióellenes hivatalának vezetője tájékoztatóján arról számolt be, hogy a hatóságok fokozták fellépésüket a visszaélések ellen, s nem csak a kenőpénzt elfogadókat, de a vesztegetőket is üldözik. Utóbbiakból az elmúlt fél évben 4400-an buktak le.

    Elhangzott, hogy a kötelességszegéssel kapcsolatos felelősségre vonás területén ugyancsak jelentős mértékben "javultak" a statisztikák, vagyis a korábbinál jóval többen számolhatnak büntetéssel.

    Hszü Csin-huj azt is közölte, hogy továbbra is nagy erőkkel dolgoznak a külföldre szökött vezetők, hivatalnokok elfogatásán és az általuk határon túlra juttatott illegális eredetű vagyon visszaszerzésén. Ennek érdekében külön adatbázist is létrehoztak. Január és június között 320 korrupciós ügyben gyanúsított tisztségviselő volt kénytelen hazájába visszatérni, ahol bírósági eljárás várt rá.