Írország már maga mögött tudhatja a költségvetési korrekciós program kétharmadát, és jövőre a terveknek megfelelően visszatérhet adóssága tőkepiaci finanszírozásához - jelentette ki Lucinda Creighton ír miniszter Budapesten üzletemberek előtt.
Lucinda Creighton európai ügyekért felelős ír miniszter kedden üzletemberek előtt vázolta az ír gazdaság helyreállításában elért eredményeket, az ír-magyar kereskedelmi kapcsolatok alakulását, párhuzamot vonva a két ország által a gazdasági és pénzügyi kihívásokra adott válaszok között.
Elmondta, hogy az ír gazdaság a stabilizálódás jeleit mutatja, két év visszaesés után az idén már szerény mértékű gazdasági növekedésre lehet számítani. Az ország exportra támaszkodó növekedése a következő években már a belső kereslettől is támogatást kaphat, az IMF-EU pénzügyi támogatási program és a Nemzeti Helyreállítási Terv megalapozta a fenntartható növekedés felé vezető utat.
Tavaly a termékek és szolgáltatások iránt megnövekedett globális keresletnek köszönhetően Írország exportja 9,4 százalékkal emelkedett, ezen belül az áruexport 7,7 százalékkal, a szolgáltatás export 11,5 százalékkal. Az országnak a 2008-ban és 2009-ben elszenvedett veszteségeket teljes mértékben sikerült behoznia, sőt túl is szárnyalnia. Az export tavaly a valaha elért legmagasabb szintre emelkedett, 4,1 százalékkal haladta meg a 2007-es rekordot.
A miniszter elmondta, hogy Írország már maga mögött tudhatja a költségvetési átalakítási program kétharmadát.
Az MTI kérdésére, hogy Írország képes lesz-e a terveknek megfelelően 2012-ben visszatérni adóssága tőkepiaci finanszírozásához, a miniszter határozott igennel felelt. Emlékeztetőül: Leo Varadkar ír szállítás, turizmus és sport miniszter a Sunday Times május 29-i számában az ír kormánytagok közül elsőként fejezte ki kételyeit az ország adósságának tőkepiaci finanszírozhatóságával kapcsolatban a hitelezők által megkövetelt magas hozamok miatt.
Lucinda Creighton miniszter kedden Budapesten határozottan kijelentette, hogy Írország a terveknek megfelelően jövőre visszatér adósságának tőkepiaci finanszírozására. "Az ír kormány és a pénzügyminisztérium álláspontja a kérdésben egyértelmű és világos" - hangsúlyozta a miniszter. "A gazdasági növekedés az idén valahol 0,6 és 0,8 százalék között alakul. Gazdaságunk jövőre pedig tovább növekszik, és abszolút biztos vagyok benne, hogy a jövő év végére képesek leszünk visszatérni a tőkepiacra. Ezt a célt tűztük ki magunk elé. Az IMF is megerősítette, hogy az ír gazdaság a kijelölt úton halad, a kormány minden intézkedése hatékonynak bizonyult, ezért semmi ok nincs kételkedni abban, hogy az ország képes visszatérni a tőkepiacra."
Az IMF-EU segélycsomag kamatainak csökkentésére irányuló ír erőfeszítésekkel kapcsolatban a miniszter elmondta, hogy Írország továbbra is törekszik a segélycsomag hitelkamatainak csökkentésére, és feltétlenül bízik igyekezete sikerében. A kérdést a paritás elve felől közelítik meg, mivel "az IMF-programban részt vevő két másik ország, Görögország és Portugália alacsonyabb kamatot fizet, mint mi" - mutatott rá. "A magunk részéről megteszünk minden tőlünk telhetőt, és pontosan törlesztjük az esedékes részleteket, ezért úgy lenne igazságos és az európai szolidaritás jegyében úgy lenne helyes, ha megadnák számunkra az alacsonyabb kamatot. Ennek érdekében dolgozunk, és reméljük, hogy az Európai Tanács következő június 23-i ülésén ez meg is történik. Kormányunk és minisztereink minden tőlük telhetőt megtesznek ennek érdekében."
A második görög segélycsomag esetleges írországi következményeire vonatkozó kérdésre a miniszter a két ország eltérő helyzetére és eltérő problémáira mutatott rá: "A görög helyzet nagyon de nagyon bonyolult, a kormánynak nem volt könnyű dolga a szükséges átalakítások végrehajtásában. Most a legfontosabb, hogy még magasabb sebességi fokozatba kapcsoljanak a második mentőcsomag eredményes hasznosítása érdekében. Nem szabad azonban, hogy ez Írország figyelmét elterelje a saját problémáiról. A saját programunkra kell összpontosítanunk, mivel mi teljesen más helyzetben vagyunk. Írország sokkal nyitottabb gazdaságának teljesen más a szerkezete, és egészen más helyzetben van, mint Görögország. Mi a saját célkitűzéseink elérésére összpontosítunk annak érdekében, hogy jövőre visszatérhessünk a tőkepiacra, és a legjobbat kívánjuk görög barátainknak is" - mondta Lucinda Creighton.
MTI