Az ír referendum nem hivatalos eredménye szerint az írek többsége nemmel szavazott, vagyis elutasította a lisszaboni szerződést.
Dermot Ahern ír igazságügyi miniszter elismerte, hogy az eddigi, most már reprezentatívnak tekinthető részeredmények alapján Írországban megbukott az unió reformszerződése. "Várni kell a hivatalos végeredményre, de úgy tűnik a nemek vannak többségben" - közölte az eredményeket csalódáskeltőnek nevező ír igazságügyi miniszter. Három választókerületben már összeszámolták a szavazatokat, és hivatalosan is kihirdették az eredményt, amely a nemek győzelmét hozta.
Bár a szavazatok számlálása még folyik, látható, hogy például Dublinban, ahol a lakosság negyede él, fölényes győzelmet aratott a "nem" tábor. Az RTE információi szerint az egész országban is a nemmel szavazók voltak többségben, és csak maroknyi, főleg középosztálybeli választókerületben győzhetnek az igenek. A közszolgálati adó adatai szerint vidéken, és a munkáskerületekben nagy a nemek aránya, míg a középosztálybeli emberek inkább támogatják a lisszaboni szerződés ratifikációját, de nem eléggé, hogy ellensúlyozni tudják az azt elutasító szavazatokat
Írország az egyetlen uniós tagállam, ahol az alkotmány módosítása miatt népszavazást írtak ki a lisszaboni reformszerződésről. Eddig 18 tagország ratifikálta a dokumentumot (elsőként Magyarország), amely módosított változata a korábban Hollandiában és Franciaországban elutasított uniós alkotmánynak.
A reformszerződés messzemenő változtatásokat hozna a közösség életében. Bővülne a közösségi politikák köre, és a legtöbb területen a tagállamok elveszítik vétójogukat. Több jogköre lenne az Európai Parlamentnek és a nemzeti parlamenteket is igyekeznének bevonni az uniós törvénykezés előkészítésébe. A lisszaboni szerződés 2009. január elsején lépett volna hatályba.
Bár az uniós vezetők korábbi állásfoglalása szerint nincs B terv, azaz nem terveznek módosításokat, brüsszeli várakozás szerint az ír leszavazás csupán késlelteti, de nem ássa alá a reformokat.