Izvesztyija: Visszatér a Kremlbe a volt főideológus

- Visszatér az elnöki hivatalba Vlagyiszlav Szurkov, a Kreml egykori főideológusa - közölte értesülését kedden az Izvesztyija című orosz napilap.

  A miniszterelnök-helyettesi posztjáról május 8-án lemondott politikusnak több lehetőséget is felajánlottak, végül a döntés szerint innovációs fejlesztési tanácsadó lesz a Kremlben - tudta meg a hatalomhoz közeli újság. A lap szerint Vlagyiszlav Szurkov hamarosan megkezdi új munkáját.

    A politikusnak igen jó kapcsolatai vannak a Moszkva számára fontos észak-kaukázusi köztársaságok, így Csecsenföld, Dagesztán, Ingusföld vezetőivel, ezért az is felmerült, hogy átveszi a régió elnöki megbízottjának posztját. 

    Vlagyiszlav Szurkov számára visszalépés lett volna ez a feladat, ezért furcsa lett volna, ha elvállalja - vélekedett Alekszej Malasenko politológus.

     A hivatalos indoklás szerint májusban Szurkov önként távozott a kormányból. Előtte, hetedikén, államfői beiktatása évfordulóján Vlagyimir Putyin élő televíziós adásban bírálta a kormányt, mert az szerinte nem teljesítette az elnöki programot. Vlagyiszlav Szurkov vitába szállt az orosz államfővel.

    Az orosz politikus május elején a londoni üzleti főiskolán is bírálta a Kremlt. Kijelentette, hogy Oroszországnak az innovációra és nem a fegyverkezésre kellene helyezni a hangsúlyt. A politikus ugyanott nyíltan szembement az orosz szövetségi nyomozóhivatallal is, amely szerinte elsiette a bejelentést, miszerint súlyos visszaéléseket tárt fel a Szkolkovo innovációs alapnál, amelynek Szurkov kuratóriumi tagja volt.

    Vlagyiszlav Szurkov 1999-től 2008-ig, Vlagyimir Putyin elnöksége alatt az orosz elnöki hivatalvezető helyetteseként dolgozott, majd Dmitrij Medvegyev államfővé választását követően még feljebb lépett a hivatali ranglétrán. A 2007-2008-as parlamenti és elnökválasztási kampány főideológusaként az úgynevezett szuverén demokráciaelmélet kidolgozása fűződik Szurkov nevéhez.

    Az egyik legbefolyásosabb orosz politikus visszatérése a Kremlbe váratlannak nevezhető, ugyanis politológusok májusban úgy vélték, hogy Szurkov kegyvesztetté vált. Egyes vélemények szerint Putyin ellenzékének támogatásába bukott bele.