A Fidzsi-szigetek katonai főparancsnoka kedden bejelentette, hogy a hadsereg átvette a végrehajtó hatalmat a Csendes-óceán déli medencéjében fekvő szigetországban. A szomszédos Ausztrália és Új-Zéland, valamint az Európai Unió elítélte az államcsínyt.
Frank Voreqe Bainimarama főparancsnok közölte a fővárosban, Suvában rendezett sajtóértekezletén, hogy felruházta magát az elnöki jogkörrel, és élve vele, meneszti a kormányt. Fölszólította a minisztereket, hogy egy hónapon belül távozzanak posztjukról.
Később bejelentette, hogy egy eddig jobbára ismeretlen volt katonaorvost, bizonyos Jona Senilagakali Baravilalát nevezte ki ideiglenes kormányfőnek, aki fel fogja oszlatni a parlamentet.
A főparancsnok azt ígérte, hogy jövő héten visszaadja az elnöki hatalmat Ratu Joseph Iloilo megválasztott államfőnek, és a lehető leghamarabb új választásokat ír ki.
Bainimarama a miniszterelnök szemére vetette, hogy szítja az ellentéteket az őslakos többségi lakosság és a hozzájuk képest kisebbségben lévő, de azért jelentős lélekszámú indiai bevándorló közösség között. Laisenia Qarase miniszterelnök és kormányának több tagja a kormányfői rezidencián tartózkodik, amelyet körülvettek a hadsereg alakulatai.
A katonák lefoglalták a kormányfő hivatali járműveit, és eltorlaszolták a rezidencia környékének utcáit, hogy a kormány tagjai ne menekülhessenek el. A katonaság figyelmeztette a tömegtájékoztatási eszközöket, hogy ne közöljenek a hadsereget bíráló beszámolókat, sem pedig olyan jelentést, amely a megbuktatott kormányfőről szól. A hadsereg fenyegetései nyomán felfüggesztették a legfontosabb sajtótermékek, köztük a Fiji Times és a Daily Post napilapok, megjelenését. Késő este a Fiji TV is beszüntette hírműsorait.
Qarase kormányfőnek még sikerült egy kereskedelmi rádióban üzenetet intéznie népéhez. Mint elmondta, olyan választás elé állították, hogy vagy lemond, vagy teljesíti a puccsisták vezetőjének, a hadsereg főparancsnokának követeléseit. Kijelentette, hogy egyikre sem hajlandó. Mint mondta, úgy értelmezi jelenlegi helyzetét, hogy a hadsereg gyakorlatilag házi őrizet alá helyezte. Iloilo elnök hivatala nyilatkozatot adott ki a történtekről.
Eszerint az államfő nem támogatja a hadsereg hatalomátvételi kísérletét, és hallgatólagosan sem veszi tudomásul. A hadsereg eljárása egyértelműen alkotmányellenes, ellentétes a demokratikus eszményekkel - áll a nyilatkozatban.
Az ország két nagy szomszédja - Ausztrália és Új-Zéland - elítélte a választott kormány erőszakos megbuktatásának kísérletét. Figyelmeztették a Fidzsi-szigeteken tartózkodó állampolgáraikat, hogy biztonságuk érdekében mielőbb hagyják el az országot, mert zavaros helyzettől, erőszakos fejleményektől kell tartani.
Kilátásba helyezték, hogy megszakítják katonai kapcsolataikat a Fidzsi-szigetekkel, és beutazási tilalmat léptetnek érvénybe az ottani puccs vezetői ellen.
Az Európai Unió Fidzsi-szigetekre delegált választási megfigyelő missziójának vezetőjeként komoly aggodalommal figyeli a szigetországban történt katonai puccsot Szent-Iványi István (SZDSZ) európai parlamenti képviselő.
Az MTI brüsszeli irodájához kedden eljuttatott közleményében emlékeztetett arra, a szigetország kormánya 2006 májusában a nemzetközi előírásoknak megfelelően lebonyolított választásokon nyerte el hatalmát, ezért fölszólította a főparancsnokot, "adja át a hatalmat a legitim kormánynak".
Az EU finn elnöksége Helsinkiben kiadott állásfoglalásában ugyanezt sürgette, egyszersmind szorgalmazta, hogy a felek párbeszéd útján oldják meg a politikai válságot. John Howard ausztráliai kormányfő a fidzsi-szigeteki demokrácia súlyos kudarcának nevezte canberrai sajtóértekezletén a suvai államcsínyt, de elutasította Qarase fidzsi-szigeteki kormányfőnek azt a kérését, hogy Ausztrália küldjön csapatokat Suvába, és fojtsa el az államcsíny kísérletét.
(MTI)