Kína visszakapott két bronz állatfejet 150 év után

Két, a Csing-dinasztia korából származó bronzfej, egy nyúlé és egy patkányé tért vissza hazájába, Kínába, s került ünnepélyesen a kínai Nemzeti Múzeum felügyelete alá pénteken Pekingben.

    Az angol-francia szövetséges csapatok által lerombolt és felégetett pekingi régi nyári palotából (Jüenmingjüen) a második ópiumháború idején, 1860-ban elrabolt felbecsülhetetlen muzeális értékű műtárgyak visszakerülésének Kína és a kínaiak számára szimbolikus jelentősége van. Az Yves Saint Laurent-hagyatékból a francia Pinault család tulajdonába kerül szobrok felajánlását a kelet-ázsiai országban ezért jelentős gesztusként értékelik.

    A neves műgyűjtő család képviselője Francois Hollande francia elnök pekingi látogatása alkalmával jelentette be döntését a két relikvia térítésmentes visszaszolgáltatásáról.

    A 17. század második felének virágzó Kínáját és a császárát, Csienlungot idéző tárgyak egy Giuseppe Castiglione jezsuita misszionárius által tervezett rokokó vízóra részei voltak a 12 kínai állatjegyet megtestesítő többi társukkal együtt. Helyük egy pavilon udvarában, a palota kertjében volt.

    A két bronzfej 2009-ben megjárta a Christie′s aukciósház párizsi árverését, Peking hangos tiltakozását kiváltva. Kikiáltási áruk 18,27 millió dollár volt. A végül 40 millió dollárért leütött fejeket azonban a "nyertes" kínai üzletember nem fizette meg.

    A makaói kaszinókból milliárdossá lett Stanley Ho 2007-ben 8,9 millió dollárért jutott hozzá szintén a Pinault családtól a lófejhez, megakadályozva, hogy az a Sotheby′s árverési listájára kerüljön. Ho a fejet a pekingi kormánynak ajándékozta. Eddig már öt állatfej került vissza Kínába, egyről úgy tudni, hogy Tajvanon van, négynek a fellelhetőségi helye ismeretlen.

    Kínai becslések szerint 1840 és 1949 között több mint 10 millió kínai kulturális ereklye került külföldre, közülük sok látható európai és amerikai múzeumokban. Csak a Jöenmingjüenből másfél millió tárgyat zsákmányoltak, ezek 47 ország 2000 múzeumában láthatók.

    A kínai médiában pénteken megszólaltatták az édesapjával Pekingbe érkezett Francois-Henri Pinault-t. Mint mondta, családját büszkeséggel tölt el, hogy adományukkal hozzájárulhattak Kína törekvéséhez, elvesztett műkincseinek visszaszerzéséhez.