Koalíciós vita tárgya a felsőoktatás finanszírozása Ausztriában

Az osztrák egyetemekre beáramló német diákok státuszáról vitatkoznak a bécsi kormány szereplői: míg Werner Faymann (SPÖ) szövetségi kancellár elutasítja a létszámkorlátozást, helyettese a bejövő diákok korlátozása mellett emeli fel a hangját - írja oldalán a news.at. A kancellár-helyettese, Josef Pröll (ÖVP) a tandíj visszaállítása mellett száll harcba, azt azonban ő is elismeri: a jelenlegi nagykoalícióban erre nincs lehetőség.

Georg Winckler, a Bécsi Egyetem rektora az Aktív Szemeszter felsőoktatási magazinnak adott interjújában úgy fogalmazott: a felelősséget nem lehet elhárítani. Szerinte le kell számolni azokkal az illúziókkal, miszerint a felsőoktatás ingyenes: dönteni kell, hogy a diákság, a társadalom, vagy a gazdaság finanszírozza a képzéseket.

 

Georg Winckler szerint azonban a felsőoktatás finanszírozása nem csupán Ausztria, hanem egész Európa számára problémát jelent. A Bécsi Egyetemen október 22-e óta tüntető fiatalok követeléseinek tárgyát a rektor szerint korábban maga az oktatáspolitika határozta meg céljaként, így annak dinamizmusát is a politika adja. Az egyetemekre való szabad bejutás és a tandíj visszaállítása ellen protestáló fiatalok elvárásai azonban nem valósíthatóak meg a jelenlegi eszközökkel: az osztrák felsőoktatásra jelenleg a GDP 1,1 százalékát fordítja az ország - mondta el Georg Winckler. Ez számszerűsítve a gyakorlatban 2,8 milliárdot jelent, miközben az uniós előírások szerint ennek csaknem kétszeresét kellene az osztrák egyetemek fenntartására fordítani. George Winckler szerint ez a 300 ezer hallgató ellátására elfogadható, de semmiképpen nem elegendő összeget jelent.

"A Bécsi Egyetem újságíróképzésén tavaly még 900 helyet hirdettünk meg, a tandíj megszüntetésével azonban 1500-ra emelkedett a hallgatók száma a szakon, az intézményben pedig a 74 ezer hallgatóról 80 ezer fölé nőtt a diákok létszáma" - világított rá a rektor a létszám növekedésére, melyet az idéntől eltörölt tandíjfizetési kötelezettség idézett elő. Illúziónak nevezte továbbá egyes politikusok azon követelését, mely szerint a beáramló német diákok után a szövetségi kormányzatnak kellene fizetnie: sokszor ugyanis azok jönnek Ausztriába, akik otthon alacsony teljesítményük miatt nem kerültek be a helyi képzésbe. Egyszerűen indokolta meg azonban a news.at információi szerint Ausztria problémáját Josef Pröll: más országokban a létszám korlátozásával előzik meg annak kialakulását.

Egy átfogó koncepció kialakítását szorgalmazza a Bécsi Egyetem rektora, aki elmondta: "novemberben ülnek össze az egyetemi életben érdekelt csoportok, hogy egy 2020-ig szóló általános koncepciót dolgozzanak ki." A rektor szerint továbbra is biztosítani kell a szabad bejutás lehetőségét, szerinte a már az egyetemen tanuló fiatalok számára kellene egy szűrő mechanizmust beépíteni. "A felvételi vizsga helyett az első szemeszter végén szervezett számonkérésekre alapozva kellene kiválasztani a legalkalmasabb hallgatókat."

(Forrás: news.at)