A szűkös hitelfelvételi lehetőségek, a makrogazdasági kockázatok és a likviditás hiánya a kínai bankárok szerint az ország bankrendszerét érintő három legsúlyosabb fenyegetés.
A londoni székhelyű pénzügyi innovációs kutatóközpont (CSFI) felmérése szerint emellett a kelet-ázsiai ország szakemberei a jelenlegi kockázatkezelés minőségét is kifogásolhatónak tartják. Ennek gyengesége komoly veszély forrása lehet, hiszen ilyen körülmények között nem születhet megfelelő válasz a globális gazdasági változásokra - fogalmaztak a bankárok a CSFI kutatása szerint.
A felmérés szerint ugyancsak aggodalomra ad okot a banki eszközállomány minősége, amelyet meghatároz, hogy a tartományi kormányzatok hiteleit finanszírozó csatornák és platformok javarészt nem ismertek.
A problémát december végi tanulmányában a Bank of China közgazdászai is elismerték, s azt a 2012-es év legnagyobb kihívásának nevezték. A hivatalosan is 10,7 ezer milliárd jüan (377 ezer milliárd forint) adósságállomány legalább 8-12 százaléka rossz hitel, a visszafizetést a szűkös hitelfelvételi lehetőségek és a helyi kormányzatok idén várhatóan visszaeső teljesítménye is kérdésessé teszi. A bankrendszer rejtett kockázatainak feltárására a pénzintézeteknek rendszeres időközönként stressz-teszteket kellene végezniük, javítaniuk a tőkekezelést, miközben jobb elemzésekre is szükség van - mondta január közepén Sang Fu-lin (Shang Fulin), a Kínai Banki Szabályzó Bizottság (CBRC) elnöke.