Munkaerőhiány a kínai gyáripar fővárosában

- A gyáripar kínai fővárosában, a dél-kínai Kuangtung székhelyén, a 13 milliós Kanton városban készült felmérés szerint csak helyben 123 300 munkahely betöltetlen, a kutatásban szereplő vállalatok 80 százaléka aggódott amiatt, hogy vissza tudja-e állítani teljes kapacitással a termelését az idei tavaszünnepi szabadságok után.

A tartomány illetékesei által nyilvánosságra hozott adatok szerint a térségben a vándormunkásoknak eddig csak körülbelül a fele, 5,3 millió ember tért vissza előző munkahelyére.

    A helyi rádió honlapján szerepeltett hír szerint egyes munkaerő-igényes ágazatokban, így a textil- és ruhaiparban, a játék- és cipőgyártásban, valamint takarítás-szolgáltatásban különösen jelentős a munkaerőhiány. A helyzeten a munkáltatók magasabb fizetések és egyéb juttatások ígéretével igyekeznek javítani.

    Kínában ezekben a napokban dől el, hogy a vándormunkások több mint 200 milliós tömege hova tér vissza, visszatér-e, és ha igen, milyen mértékben a többhetes ünnepi időszakra elhagyott gyárakba, üzemekbe.

    Mindenesetre a kanton városi munkaerő-közvetítési központja az idei helyzetet a szokásosnál is aggasztóbbnak nevezte.

    A helyzetet jellemzi a Kuangtungban, egy autópályán történt eset is: a rendőrök által megállított kisbuszban 33 Délkelet-Ázsiából érkezett külföldire bukkantak, akik azt mondták, dolgozni jöttek, mert az újságokból arról értesültek, hogy a déli tartományban súlyossá vált a munkaerőhiány.

    A hírek szerint a fővárosi szolgáltatásban, éttermekben dolgozók egy része sem jelent meg sok helyütt korábbi munkahelyén, aminek az oka, hogy az emberek jobban fizető, esetleg a szülőhelyükhöz közelebbi munkához jutottak.

    A kínai tendenciákat figyelő szakemberek már évek óta jelzik, hogy a növekvő életszínvonal, a drágulás, az emelkedő minimálbérek és fizetések újabb és újabb kihívás elé állítják a munkaerőpiacot, illetve közvetve növelik a termelési költségeket.