Nagy Péter a "titokvédő"

Nagy Péter orosz cárról sok jót jegyeztek fel, de hogy 287 évvel a halála után a magántitok védelmezőjének a szerepét is be fogja tölteni, azt eddig kevesen gondolták. Márpedig ez történt: a Szentpétervári Állami Egyetem rektora rá hivatkozva tagadhatja meg, hogy számot adjon jövedelméről. A rektornak, mint kiemelt állami intézményt vezető személynek egy a korrupcióellenes harc jegyében fogant elnöki rendelet értelmében jövedelembevallást kellene készítenie és nyilvánosságra hoznia, de hála a néhai cárnak, mentesül ettől.

Mint a szentpétervári ügyészség a Transparency International orosz részlegét irányító Jelena Panfilova megkeresésére közölte, a Szentpétervári Állami Egyetemet 1724-ben Nagy Péter alapította, ezért az egyetemre nem vonatkozik az Oroszországi Föderáció által alapított intézményekre nézve kötelező rendelet - írta a lenta.ru internetes hírportál (http://lenta.ru).

    A korrupcióellenes szervezet megbízottja, aki korábban hasonló választ kapott az orosz oktatási minisztériumtól és magától a Szentpétervári Egyetemtől is, természetesen fel van háborodva. "Ez a jogi normák és a törvények felsőbbségének kigúnyolása, s az enyém is. Nem hagyjuk annyiban" - írta Facebook-oldalán Panfilova.

    A Transparency International részlegvezetőjének korábban volt már része hasonló visszautasításban: a Lomonoszov nevét viselő Moszkvai Állami Egyetem rektorának jövedelméről szintén nem szerezhetett tudomást, mert azt az intézményt se az Oroszországi Föderáció alapította, hanem I. Erzsébet cárnő 1755-ben.

    A Dmitrij Medvegyev államfő által 2009-ben aláírt rendelet tehát csak az állami nagyvállalatok, alapítványok, más szervezetek vezetői és családtagjai esetében érvényesül, a tudomány két fellegvárának irányítói kivételt képeznek alóla.

    Nyikolaj Kropacsov szentpétervári rektor és moszkvai kollégája persze mondhatná azt is, hogy miért kellene kivételeknek lenniük csak azért, mert kiemelkedően fontos intézményeket vezetnek, s közvetlen elnöki hatáskörbe tartoznak. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis a többi, költségvetésből fenntartott felső fokú tanintézmény rektorára nem vonatkozik az elszámolási kötelezettség.

    Az újból elnöki címre pályázó Vlagyimir Putyin miniszterelnök azonban tervbe vette ennek a helyzetnek a megváltoztatását: egy február 13-án megjelent cikkében javasolta, hogy kötelezzék jövedelembevallásra az összes felsőoktatási tanintézet, valamint az egészségügyi és tudományos intézetek vezetőit is.