A kiegészítő támogatás miatt Alkotmánybírósághoz fordulnak a püspökök

Nem mond le a 2008-as évre járó kiegészítő támogatásról a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Állandó Tanácsa és Alkotmánybírósághoz fordul - írja a konferencia február 24-ei közleményében. Kifogásolják, hogy az említett támogatásról szóló, február közepén kiadott kormányrendelet az egyházakkal történő egyeztetés nélkül született, illetve, hogy a támogatás mértékét a hatályos törvényekkel ellentétben határozták meg - írja az orientpress.hu.

A konferencia jogi szakértői már dolgoznak a kereseten, melyben a 2008. évi közoktatási kiegészítő támogatást meghatározó kormányrendelet, valamint a közoktatási törvényt módosító 2009-es törvény felülvizsgálatát kérik. A közlemény szerint ugyanis ezek megsértik az egyházak oktatással összefüggő alkotmányos jogait, illetve az Apostoli Szentszékkel kötött nemzetközi szerződést is. A kormányrendelet továbbá az egyházakkal történő egyeztetés nélkül született meg - olvasható a közleményben.

 

A konferencia szerint a kiegészítő támogatás 2010-es szabályozása több pontban ellentétes az alkotmánnyal. Tavaly ősszel ugyanis úgy határozott a parlament, hogy a kiegészítő forrásból le kell vonni az önkormányzati támogatásokat. Ennek következtében az önkormányzati tulajdonban működő egyházi iskolák piaci bérleti díjat fizetnek a központi költségvetésbe, ha az adott iskola az államosítás keretein belül került az önkormányzathoz. Az alkotmánnyal ellentétes továbbá, hogy az önkormányzati ingatlanban működő egyházi iskolák helyi tanulói után járó kiegészítő támogatást a településnek vissza kell fizetnie a központnak - olvasható a közleményben.

(Forrás: orientpress.hu, Edupress)