OECD: az egészségügyi kiadások növekedése nyomást gyakorol a kormányzati költségvetésre

Az egészségügyi kiadások az OECD-országokban folyamatosan növekednek, és a technológiai fejlődés, a lakosság növekvő elvárásai, valamint az elöregedés következtében a jövőben még erőteljesebb nyomás fog nehezedni az egészségügyi büdzsékre.

Az egészségügyi összkiadások az összes OECD-országban Organisation for Economic Co-operation and Development növekvő tendenciát mutatnak, ami az egészségügyi kiadások GDP-n belüli átlagos arányát a 2000-es 7,8%-os szintről 2008-ra 9%-ra emelte, az OECD Health Data 2010 (az OECD 2010-es Egészségügyi Adatbázisa) szerint. Azok a tényezők, amelyek a költekezés szintjét fölfelé tolják – a technológiai fejlődés, a lakosság elvárásai, valamint a lakosság elöregedése – a jövőben is növelni fogják a költségeket.

 

Néhány országban a jelenlegi gazdasági visszaesés, a GDP-csökkenéssel és az egészségügyi kiadások emelkedésével együtt, az egészségügyi kiadások GDP-n belüli arányának erőteljes növekedéséhez vezetett. Írországban a GDP egészségügyre fordított hányada a 2007-es 7,5%-os szintről 2008-ra 8,7%-ra növekedett, Spanyolországban pedig 8,4%-ról 9%-ra.

 

A legtöbb OECD-országban a kormányoknak kell viselniük az egészségügyi költségek oroszlánrészét. A kormányzati kiadások egészségügyre fordított részaránya növekedett a legtöbb országban, 1990 és 2008 között átlagosan 12%-ról 16%-ra. Mivel számos OECD-országra nyomás nehezedik, hogy csökkentse költségvetési hiányát, egészségügyi rendszerük fenntartása érdekében nehéz döntést kell hozniuk: meg kell fékezniük az egészségügyre fordított állami kiadások növekedését, csökkenteniük kell egyéb területeken a költekezés szintjét, vagy növelniük kell az adókat.