Nem tárgyaltak az alpolgármester személyéről, a bizottságok összetételéről, és körülbelül másfél órás, személyeskedéstől és kiabálástól sem mentes vita után nem szavazták meg a szervezeti- és működési szabályzatot (szmsz) a képviselő-testület kedd késő délutáni ülésén a Békés vármegyei Orosházán.
Az ülést végül határozatképtelenség miatt be kellett rekeszteni.
A kompenzációs listáról bejutott Szabó Ervin (Közösen Orosháza Városáért) az ülés elején kifogásolta, hogy az új polgármester, Raffai János (Válaszd Orosházát!-DK-Momentum-MSZP-Párbeszéd-Zöldek) előzetesen nem egyeztetett a képviselőkkel az általa javasolni kívánt alpolgármester személyéről, ezért módosító indítványként azt kérte, hogy a városvezető helyettesének megválasztásáról, illetményéről, eskütételéről, valamint a polgármester illetményéről szóló napirendeket ne tárgyalják az ülésen.
Tatár Zoltán jegyző az önkormányzati törvényt idézve felhívta a figyelmet, hogy vagy az alakuló vagy az azt követő testületi ülésen meg kell választani az alpolgármestert és a bizottságok tagjait, ellenkező esetben mulasztásos törvénysértést követ el az önkormányzat.
A 14 jelen lévő képviselő közül végül 8-an megszavazták a napirendek levételét.
Ezt követően több mint másfél órás vita kezdődött a szervezeti- és működési szabályzatról, amelynek elfogadása szintén kötelező az alakuló vagy az azt követő ülésen. Szabó Ervin egy 6,5 oldalas módosító javaslatokat tartalmazó dokumentumot nyújtott be.
A jegyző szerint az szmsz egy rendelet, amelyet rendelettel lehet módosítani, rendeletet pedig képviselő nem terjeszthet elő. A korábban jobbikos színekben politizáló Szabó Ervin és a Fidesz-KDNP frakció tagjai többször kifejezték, hogy nem volt példa arra sosem, hogy módosító indítványt fel sem terjesztenek szavazásra.
Szabó Ervin kérte, hogy
A közben elrendelt szünetben a kormányhivatal "csatornáitól" az érkezett, hogy az eredeti szmsz-ről kell szavazni, módosító javaslatokat a következő ülésre lehet behozni - közölte Raffai János.
Az elindított szavazás azonban nem zajlott le, ezért újabb szünetet rendeltek el; amely után 8 képviselő távollétében ismét nem sikerült szavazni a napirendről.
Mivel Szabó Ervin és a Fidesz-KDNP frakció tagjai is úgy határoztak, hogy elhagyják az ülést, a polgármester határozatképtelenség miatt berekesztette azt.
Orosházán október 11-én tartották az alakuló ülést, a képviselők többsége az eskütétel után nem szavazta meg a napirendet.
A június 9-i önkormányzati választás eredményeként az orosházi képviselő-testületbe 6 Fidesz-KDNP-s, 5 Válaszd Orosházát!-DK-Momentum-MSZP-Párbeszéd-Zöldek, 2 Közösen Orosháza Városáért és egy Mi Hazánk színekben politizáló képviselő jutott be.
Békés vármegyében Csabacsűdön sem sikerült alpolgármestert választani az alakuló ülés utáni ülésen sem. Molnár József (Fidesz-KDNP) régi-új polgármester ismét Gilanné Radványi Rózsát (Fidesz-KDNP) jelölte helyettesének, amelyet a héttagú testület - ahogy történt az alakuló ülésen - 4-3 arányban elutasított.