Rohamos mértékben öregszik Sanghaj városának lakossága, ahol már a városi polgárok csaknem harmada 60 év feletti - jelentette a városi tájékoztató szolgálat.
A most nyilvánosságra hozott hivatalos statisztikák szerint a kelet-kínai metropoliszban tavaly év végén már a 3,88 milliót is meghaladta a 60 év feletti lakosok száma. Ez a teljes regisztrált városi lakosság 27 százaléka, 2012 végéhez képest pedig több mint 200 ezres növekedés.
Az öregedés mértékét jól mutatja, hogy 2011-ben még csak a regisztrált lakosok kevesebb mint negyede számított idősnek.
A statisztikák szerint a 80 év felettiek aránya is jelentős: több mint 715 ezret tartanak számon, a száz év felettiek száma több mint 1400. A város lakossága a korábban gondoltnál is gyorsabban öregszik: 2025-re már a hatmilliós határt is átlépheti az öregek száma, miközben a fiatal lakosság aránya csökkenőben van.
Az idős lakosság arányának emelkedését az 1950-es évekbeli baby-boom okozta gyermekáradat, valamint az 1979-ben bevezetett egykepolitika következtében apadó fiatalság kettőse okozza. A probléma nem helyi sajátosság: Kína teljes lakosságának 15 százaléka, vagyis több mint 200 millió ember 60 év feletti, 2025-re számuk a 300 milliót is meghaladja majd.
Az öregedő társadalom hosszú távon súlyos munkaerőhiányhoz vezethet, ez egyes iparágakban már ma is érezhető probléma. Az idősek arányának ugrásszerű növekedése ezenkívül hatalmas terhet ró majd a társadalombiztosítási és nyugdíjrendszerre, ezzel pedig az ország költségvetésére.