Sanghaj mindenféle hivatalos kapcsolatot megszakított Prágával

- Sanghaj mindenféle hivatalos kapcsolatot megszakított Prágával, miután a cseh főváros testvérvárosi egyezményt írt alá Tajpejjel - derül ki a sanghaji kormányzat internetes oldalán megjelent közleményből.

A sanghaji kormányzat szigorú hangvételű közleményében úgy fogalmaz: "a prágai városvezetés Tajvant és más, Kína központi érdekeit érintő kérdéseket illetően is több alkalommal tett elhibázott lépéseket, melyekkel durván beavatkozott Kína belügyeibe, és nyíltan megkérdőjelezte az egy Kína elvét".

A két város közötti hivatalos kapcsolatok azonnali hatállyal történő megszakítását a sanghaji vezetés azzal indokolta, hogy a fentiek fényében a kapcsolatok politikai feltételei és alapjai már nem állnak fenn.

A döntéssel egyidejűleg Sanghaj arra szólította fel Prágát, hogy minél előbb ismerje el a hibáit, és tegyen lépéseket azok negatív hatásainak megszüntetésére, továbbá térjen vissza az egy Kína elvéhez.

Zdenek Hrib prágai polgármester hétfőn írt alá testvérvárosi egyezményt, valamint további, kulturális és turisztikai megállapodásokat Ko Ven-je tajpeji polgármesterrel.

A cseh-kínai kapcsolatok szorosabbá válása elé nem először gördít akadályt a prágai városvezetés, a főpolgármester ugyanis nem hajlandó engedni egyes, Kína szempontjából érzékenynek számító kérdésekben. Hrib 2018 novembere óta irányítja a cseh fővárost, amely vezetése alatt tavaly októberben megszüntette testvérvárosi kapcsolatát Pekinggel. A prágai polgármester a döntést azzal indokolta, hogy a 2016-ban aláírt testvérvárosi egyezményben foglaltak szerint Prágának ki kellett volna állnia Tibet és Tajvan függetlensége ellen.

Hrib egy vasárnap megjelent interjúban a Welt am Sonntag című német hetilapnak úgy nyilatkozott: nem biztat senkit arra, hogy szakítsa meg a diplomáciai vagy gazdasági kapcsolatait Kínával, ugyanakkor véleménye szerint az európai demokráciáknak jól át kell gondolniuk, hogy akarnak-e együttműködni egy ilyen "megbízhatatlan partnerrel".

Bár Milos Zeman cseh államfő korábban határozottan arra törekedett, hogy szorosabbra fűzze Csehország kapcsolatait a világ második legnagyobb gazdaságával, a cseh Blesk című lap szerint Zeman a kínai fél részéről beváltatlan befektetési ígéretek miatti csalódottságára hivatkozva nem fog részt venni áprilisban a Pekingben rendezendő 17+1-es csúcstalálkozón. Csehországot a közép- és kelet-európai országok valamint Kína vezetőinek találkozóján - melynek házigazdája idén először Hszi Csin-ping kínai elnök lesz - Jan Hamacek miniszterelnök-helyettes képviseli majd.

Tajvannak 1949 óta saját politikai irányítása van, de Peking az "egy Kína elv" alapján saját területének tekinti. A szigeten szombaton tartottak elnökválasztást, amelyen Caj Jing-ven leköszönő elnök, a függetlenségpárti Demokratikus Haladás Pártjának (DPP) jelöltje rekordarányú győzelmet aratott. Az eredményt széles körben Caj pekingi vezetéssel szembeni határozott kiállásának tulajdonítják.

Tajpej és Peking között fagyossá vált a kapcsolat azt követően, hogy a Caj vezette kormányzat elutasította azt az 1992-ben elfogadott, az "egy Kína" elvét magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételeként kezel. A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekezett korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmazott Tajvannal szemben, és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében. Az elnökválasztás eredményének tükrében a kínai központi vezetés ráadásul megerősítette állásfoglalását az egy Kína elvét illetően, és a nemzetközi közösségét is ennek betartására szólította fel.