Speciális finanszírozást javasolnak a romániai magyar pedagógusok

A magyar anyanyelvi oktatás fennmaradását félti a Romániai Magyar Pedagógus Szövetségének (RMPSZ) elnöke, Lászlófy Pál István, aki február 23-án kiadott állásfoglalásában kifogásolja a pedagógusok létszámának tervezett leépítését. Az RMPSZ szerint speciális alapból kellene finanszírozni a hátrányos helyzetű településeken található iskolákat - írja a kitekinto.hu.

"Az utóbbi időben, a közszférában dolgozók leépítése és a költségek csökkentésére hozott kormányhatározat egy olyan folyamatot indított el, amelyik teljesen szétveri az amúgy is összekuszált romániai oktatást és ezen belül az anyanyelvi oktatást" - áll az állásfoglalásban.

A szövetség véleménye szerint az óvodai és alsó tagozatos csoportokat nem érintheti az iskolák összevonása, össze kellene azonban állítani a hátrányos helyzetű települések névjegyzékét. Mivel a listán szereplő iskolák esetében nem méltányos a fejkvóta szerint történő finanszírozás, azokat külön, speciális alapból kellene támogatni - véli az RMPSZ. A szövetség szerint fel kell mérni továbbá az oktatási intézmények kihasználtságát, valamint csökkenteni kellene az adminisztrációt és tanügyi bürokráciát. Az állásfoglalás szerint szükség van a finanszírozást, valamint a beiskolázási tervet tartalmazó rendeletek és kormányhatározatok összehangolására is. Emellett meg kell oldani a pótfinanszírozást és az aránytalan bérek problémáit.

 

A tervek szerint 80 ezer közalkalmazottat bocsátanak el idén, a leépítés pedig az oktatás területét sújtja majd leginkább: mintegy 30 ezer tanügyi dolgozótól akarnak megválni. Közben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség egy új oktatási törvény elfogadtatására törekszik. Ezzel kívánják megszüntetni az anyanyelvű oktatást érintő korlátozásokat, érvényesíteni a pozitív diszkrimináció elvét és növelni a fejkvótát a kisebbségi oktatásban.

(Forrás: kitekinto.hu, Edupress)