Tusk: az élelmiszer-biztonság a lengyel EU-elnökség egyik fő prioritása lesz

- Donald Tusk lengyel kormányfő közlése szerint az élelmiszerbiztonság a lengyel EU-elnökség kiemelt prioritása lesz.A lengyel kormány keddi ülésén elfogadta az idei második félévben esedékes lengyel EU-elnökség prioritásait. A kormányülést követő sajtótájékoztatón Tusk közölte, hogy a programot ismertetni fogják a szejmben, de még előtte - lehetőleg még ezen a héten - szeretné megvitatni a parlamenti pártok vezetőivel is.

    Mint mondta, a kormánynak az a szándéka, hogy a lengyel elnökség és annak fő feladatai körül "össznépi politikai egyetértést" alakítson ki.

    "Az elnökség nem egyik vagy másik kormány sikere, nem szabad kihasználni sem a kormánytöbbségnek - jelen esetben nekem és kormányomnak -, sem az ellenzéknek a választási kampányban" - hangsúlyozta.

    Ezzel összefüggésben kitért a fő ellenzéki párt, a Jaroslaw Kaczynski vezette nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) által a közelmúltban előterjesztett "alternatív" prioritásokra, mondván, hogy őt az EU-elnökség sikere érdekli, és nem a "választási játék".

    Lengyelországban az EU-elnökség idején, október második felében tartják a parlamenti választásokat. A PiS által bemutatott prioritások részben egybeesnek a kormányéival, de olyanok is szerepelnek köztük - például a keresztények védelme a világon és II. János Pál pápa Európára vonatkozó intelmei -, amelyek nem találhatók meg köztük.

    Lengyelország az EU Tanácsának elnökeként arra fog törekedni, hogy az uniót gazdasági és politikai fejlődési pályára állítsa, és eközben három prioritásra fog összpontosítani: az európai integráció mint a növekedés forrása, a biztonságos Európa és a nyitott Európa ügye - mondta Tusk.

    Szavai szerint a biztonságos Európa prioritásának egyik eleme a korszerű és versenyképes mezőgazdaság, ezen belül az élelmiszerárak és az élelmiszer-biztonság.

    Az élelmiszer-biztonság ügye az elmúlt időszakban különösen fontossá vált a főként Németországban terjedő hasmenésjárvány miatt, amint erre a lengyel miniszterelnök is utalt.

    Tusk hangsúlyozta: a lengyel kormánynak az EU-elnökség idején súlyos válságok közepette kell tevékenykednie, ezért különösen kéri a lengyel politikai pártok támogatását. Utalt a görögországi és az euroövezet más tagországaiban tapasztalható pénzügyi válságra, valamint az Európa déli részén kialakult konfliktusokra.

    Megígérte, hogy a kormány "feladata magaslatán fog állni", és az EU-elnökséget szakszerűen fogja ellátni, de szükség lesz az ellenzék támogatására is.

    Értékelése szerint reális esély van arra, hogy a lengyel elnökség felgyorsítja vagy véglegesíti "olyan országok európai útjának fontos szakaszait", mint amilyen Ukrajna, utalva ezzel az Ukrajnával kötendő társulási, valamint szabadkereskedelmi megállapodásra. Reményének adott hangot, hogy mindkét megállapodást még a lengyel elnökség idején sikerül tető alá hozni.

    Tusk azt is reméli, hogy Horvátország uniós csatlakozási szerződését még a lengyel elnökség idején aláírják, és felgyorsulnak a Szerbia, Montenegró és Moldova európai perspektívájára vonatkozó munkálatok is. Megjegyezte, hogy ezek az országok különböző fejlődési szakaszban vannak, de a lengyel elnökségnek fontos szerepe lesz európai integrációjuk előmozdításában.

mti