Vizsgálatot kezdeményez a román oktatási tárca is a magyar oktatók kirúgása kapcsán

A rendőrségi vizsgálattal párhuzamosan vizsgálatot indít a román oktatási miniszter is a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemről kirúgott két magyar oktató menesztésével kapcsolatban.

 Mihail Hardau keddi bejelentése szerint a december 12 és 15 között lezajló vizsgálat célja megállapítani: jogosak-e azok a kifogások, melyek szerint a törvényes procedúra figyelmen kívül hagyásával született meg a Hantz Péter és Kovács Lehel menesztésről szóló döntés, amely Erdélyben és Magyarországon is heves tiltakozáshullámot váltott ki.

Az elbocsátást törvénytelennek tartja egyrészt a magyar feliratok elhelyezése miatt kirúgott két tanár, de az egyetem többi magyar oktatója is. Emiatt mondott le tisztségéről a két magyar rektorhelyettes, akik helyébe a magyar oktatók közössége most nem hajlandó újakat jelölni a konfliktusos helyzet rendezéséig.

 

Néhány napja Hiller István levélben fordult román kollégájához az elbocsátások kapcsán. A magyar oktatási tárcavezető Mihail Hardauhoz intézett levelében kifogásolta a magyar oktatók menesztését és arra kérte a román tanügyminisztert: személyes befolyását és tekintélyét latba vetve járuljon hozzá a helyzet rendezéséhez. Levelében kifejti: Románia egyik vezető, és méltán elismert színvonalú felsőoktatási intézményéhez méltatlan helyzet alakult ki, mert az egyetem szenátusában meghozott határozatok ellenére halogatták a magyar nyelvű feliratok kihelyezését, majd a magyar oktatókat kizárták az egyetemről. "A történtek miatt kétségessé válhat több eddigi, széles körben üdvözölt kisebbségpolitikai eredmény is" - áll a dokumentumban.

 

Hiller arra is emlékezteti román partnerét, hogy a Babes-Bolyai egyetemen a többször is kormányprogramokba foglalt törekvések ellenére sem alakult ki a magyar oktatás autonómiája, továbbra sincsenek magyar nyelvű feliratok és a rektorok arcképcsarnokában a magyar rektorok emlékplakettjei még mindig nem kapnak helyet. 

(Forrás:uno.hu)