A bizottság elfogadta a felsőoktatási törvénymódosító javaslatot

Oktatás - 2009-10-24
Jóváhagyta az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága október 21-én az oktatási tárca felsőoktatási törvénymódosító javaslatát - olvasható a Hírextra.hu-n. A javaslat kapcsán az ellenzék a privatizációtól tart, miközben az MSZP-s Tatai-Tóth András szerint is további módosítások szükségesek. A szakállamtitkár beszámolt arról, hogy elkészült a kutatóegyetemekről szóló kormányrendelet.

A finanszírozásra 22-23 milliárd forintot különítenének el, a címet pedig csak egyetemek kaphatják, intézményenként 2-2,5 milliárdos összeget.

 

Pósán László (Fidesz) szerint a döntéssel kényszerpályára kényszerítik a következő kormányt, nehezményezte továbbá, hogy az indítványról sem az akadémiával, sem a szakszervezetekkel nem egyeztettek. A fideszes politikus úgy véli, a vállalati közintézet létesítésének lehetővé tételével a felsőoktatás privatizációja előtt nyílik meg a kapu, az egyetemek, főiskolák tervezet szerinti, ötévenként esedékes akkreditációja pedig csak nyűgöt jelentene.

A törvénymódosító javaslat növeli a bürokratikus elemeket - fejtette ki véleményét Hoffmann Rózsa (KDNP). Elmondta: nem ért egyet az akkreditációs bizottság létszámának csökkentésével, valamint azzal, hogy a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szavazati jogot kap, a doktoranduszok azonban nem. Molnár Péter, a Doktoranduszok Országos Szövetségének képviselője egyetértett.

Tatai-Tóth András (MSZP) további megbeszéléséket és módosító indítványokat tart szükségesnek.

Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár hangsúlyozta: a vállalti közintézet kinevezés abban az esetben ítélhető oda, ha az alapfeladatokat nem érintő piaci kutatásban vesz részt a felsőoktatási intézmény. Elmondta: nyitott arra, hogy a doktoranduszok is szavazati jogot kapjanak.

A szakállamtitkár beszámolt arról, hogy elkészült a kutatóegyetemekről szóló kormányrendelet. A finanszírozásra 22-23 milliárd forintot különítenek el, miközben az intézmények éves támogatása 182 milliárd forint. A kutató egyetemi címet csak egyetemek kaphatják, intézményenként 2-2,5 milliárdos összeget.

(www.edupress.hu)