A Tanítanék mozgalom és a Magyar Szakképzési Társaság szerint folytatódik "a szakképzés szétverése" Magyarországon.
Szenes György, a Magyar Szakképzési Társaság elnöke csütörtökön, Budapesten tartott sajtótájékoztatójukon kiemelte: először azt gondolták, csak a névtábla átfestését jelenti, hogy a szakközépiskolákat szakgimnáziumokká keresztelik át, de nemcsak erről van szó, hanem komoly tartalmi változtatásokról is.
Kifogásaik között említette, hogy nem állnak rendelkezésre a kerettantervek, bár szeptembertől már ezek szerint kellene tanulniuk a diákoknak.
Hozzátette, az sem világos, hogy a szakgimnáziumi tanulók pontosan milyen végzettséget szereznek majd. Annyi ismert, hogy mintegy 600 órával csökkentik a közismereti óraszámokat - mondta Szenes György, aki ezt teljesen elfogadhatatlannak nevezte. Kitért arra is, hogy a szakmai óraszámok növeléséről nincsenek információik, és azt sem tudni, ki fogja megtartani ezeket az órákat, hiszen már most is óriási szaktanárhiány van.
Törley Katalin, a Tanítanék mozgalom képviseletében azt mondta, hogy a szakképzési rendszer átalakítását elhamarkodottan, érdemi egyeztetések nélkül kezdték meg. Szerinte ez óriási károkat okozhat és kényszerpályára viheti, zsákutcába terelheti a fiatalok életét.
Neubauer István, a Szülői összefogás gyermekeink jövőjéért csoport képviselője arról beszélt, hogy folyamatos a bizonytalanság a szakközépiskolai érettségit illetően, közismereti képzés híján "szakbarbárképzés" lesz, s a továbbtanulást és a pályamódosítást is lehetetlenné teszik. Mi lesz, ha egy olyan tárgyból kell emelt szintű érettségit tennie a diáknak, amelyet egyáltalán nem tanult a négy év során? - tette fel a kérdést.
Törley Katalin kérdésre válaszolva közölte, hogy június 5-e, pedagógusnap és a tanév vége közötti időszakra ismét terveznek megmozdulást, ennek pontos helyszínéről, formájáról és időpontjáról jelenleg egyeztetnek.