A nemzetközi átlag alatt marad a magyarországi diplomások aránya az OECD felmérések alapján, a szervezet tagországainak 26 százalékos átlaga mellett a hazai arányszám 17 százalékon áll a 25 és 64 év közötti korosztály szempontjából. Az Oktatási körkép című kiadványban a felsőfokú végzettségűek számának alakulását, a diplomások munkaerő-piaci helyzetét mutatja be a világszervezet.
A statisztikai adatokat szemlélve kiderül, az elmúlt években ugyan növekedett itthon a diplomások száma, a nemzetközi átlagtól viszont még így is elmaradnak a magyarországi értékek. A lista élén az Egyesült Államok és Norvégia áll, ahol a 25 és 64 év közöttiek esetében 30 százalékos a diplomások aránya, hazánk pedig Lengyelország, Franciaország, Németország és Görögország mellett a mezőny közepén helyezkedik el.
Alacsonyabb maradt azonban a magyarországi diplomás munkanélküliség a legtöbb tagállam értékeinél és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők is az OECD átlaghoz hasonló mértékben vannak jelen a hazai munkaerőpiacon. Ennek ellenére számos forrás a diplomás túltermelés veszélyéről és a felsőfokú végzettség elértéktelenedéséről számolt be, a statisztikai adatok alapján viszont még mindig jó befektetésnek számít a diploma megszerzése. Ez a jövedelmi előny Magyarországon kimagasló: a diplomások fizetése 2,2-szerese a középfokú végzettségűekének, ha pedig nemek szerint vizsgáljuk meg ugyanezt az arányszámot, a férfiak esetében 2,5-szörös, a nőknél viszont csupán 1,89-szeres a különbség.
(Forrás: Felvi.hu)