. A rektori prémiumokról is beszélt Arató. Elmondta: a felsőoktatási intézmények maguk dönthetnek a vezetők illetményeiről, a tárca viszont biztosan nem emel.
Több mint húszezer, nehéz körülmények között élő hátrányos helyzetű vagy halmozottan hátrányos helyzetű diák, és mintegy tízezer mentortanár vesz részt az Útravaló Ösztöndíjprogramban, mellyel kapcsolatban múlt héten kisebb szakmai és technikai változtatásokról döntött a kormány. Ennek alapján a jövőben szociálpedagógusok is részt vehetnek oktatóként a programban, illetve az intézmények részére kötelezővé teszik az elektronikus adatrögzítést, mely az anyagi forrásokhoz való gyorsabb hozzájutást hivatott szolgálni, illetve segítségével a hiányosan benyújtott pályázatokra is fény derül még azok elutasítása előtt - mondta el Arató Gergely.
Tájékoztatott: egy felmérés szerint a mentorok több mint 80 százaléka nagyon elégedett, vagy teljesen elégedett a programmal, miközben a diákok kétharmada ötösre értékelte az oktatók munkáját. "Objektív számok is tanúskodnak azonban az Útravaló program eredményeiről: az Út a középiskolába program diákjainak 80 százaléka tanulhat tovább középiskolában, az érettségi megszerzéséhez segítséget nyújtó kezdeményezés által a nebulók 90 százaléka jut érettségihez, illetve az ösztöndíjasok 70 százalékát sikerült valamely hiányszakmában elhelyezni a munkaerőpiacon" - ismertette a számokat az államtitkár.
Az érettségi átlagai stabilak, mely méréstechnikai szempontból bizonyítja a rendszer alkalmasságát - hangsúlyozta a májusi-júniusi matúrával kapcsolatban az államtitkár. Arató Gergely elmondta: "a jegyek eloszlása stabil, a tanulói észrevételek száma állandó, így az új érettségi rendszer beállt".
Kérdésre válaszolva az államtitkár hangsúlyozta: "ettől az évtől a rektori prémium nem haladhatja meg az összesített illetmények 10 százalékát, erről pedig körlevélben értesítették a felsőoktatási intézményeket." Kifejtette azonban: a minisztérium tapasztalati szerint egyre kevesebben élnek ezzel a lehetőséggel, de a növeléseket a tárca nem tartja indokoltnak, költségvetési források hiányában pedig az egyetemeknek, főiskoláknak maguknak kell fizetniük a hasonló emeléseket. Az OKM információi szerint több intézményben csökkentették a vezetői juttatásokat, erről tájékoztatást adatgazdaként azonban csupán az adott egyetemek, főiskolák adhatnak.
(www.edupress.hu)