"A magyar felsőoktatás színvonalának egyik letéteményese az akkreditációs bizottság, amelynek működése viszont jelenleg túl bürokratikus. Bizonyos intézmények diplomáit a munkaerőpiac ráadásul nem értékeli sokra, a bizottság és a piac értékítéletének pedig egybe kell esnie" - jelentette ki Hiller István a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság alakuló ülése után.
A magyar felsőoktatás jelenének és jövőjének legmeghatározóbb kérdése a minőség - fogalmazott az oktatási tárca vezetője, aki szerint a magyar felsőoktatás akkor lesz versenyképes, ha a mennyiségi változás után a minőség is javulni tud. Hozzátette: a diplomák megszerzése utáni elhelyezkedés biztosításában az akkreditációs bizottságnak meghatározó szerepe van. A testület megbízatása lejárt, annak eddigi vezetője, Fésüs László helyére hétfő délután választott új elnököt a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB).
Figyelni a piac értékítéletét
Minden magyar felsőoktatási intézmény esetében az akkreditációs bizottság dönt, hogy minőségi oktatás folyik-e az adott egyetemen, vagy főiskolán. Mint a miniszter fogalmazott, a testület dönti el - alapos latolgatás után - hogy egy intézmény folytathatja-e tevékenységét.
"Látok problémákat is" - jelentette ki Hiller István, és rámutatott: az akkreditációs bizottság és a piac véleménye közt nem egy alkalommal eltérés van. "Van olyan felsőoktatási intézmény, amelynek diplomáját a piac nem értékeli sokra. Annak az értékítéletnek pedig, amelyet a piac, és amelyet a bizottság mond ki, egybe kell esnie. Szerintem előbb közelíteni fog egymáshoz a kettő, aztán teljes fedésben lesznek; az Oktatási és Kulturális Minisztérium ezt fogja szorgalmazni" - fogalmazott a szaktárca vezetője.
Hiller: A testületnek tudni kell nemet mondani
A miniszter szerint ugyanakkor a MAB működése jelenleg túl bürokratikus. "Ésszerűbb, korszerűbb, kevésbé bürokratikus működésre van szükség" - fogalmazott Hiller István, aki reméli, hogy az elkövetkező egy év elég arra, hogy ezeket a változtatásokat végrehajtsa a bizottság. A szakminiszter hangsúlyozta: a testület jogosítványai megmaradnak, ugyanakkor a MAB döntéseinek előkészítése során egyeztetni szeretne a testülettel. A tárcavezető közölte: "A magyar felsőoktatásban a hallgatók képessége, az oktatók tudása jobb színvonalat eredményezhet."
Az EduPress kérdésére Hiller István kijelentette: szigorodni fognak az akkreditáció feltételei. Egy akkreditációs vizsgálat során tudni kell nemet mondani - fogalmazott a miniszter. Az ülésen az új MAB-tagok átvehették megbízólevelüket a szaktárca vezetőjétől.
Az új bizottság 29 tagból áll - mondta Manherz Károly felsőoktatási helyettes államtitkár az MTI-nek. A testület ülésén Bazsa Györgyöt választotta meg elnöknek, aki korábban a Felsőoktatási és Tudományos Tanács élén állt.
(Forrás:Edupress, MTI)