Ez korlátozza a hallgatói szabadságot, társadalmilag igazságtalan, hiszen a szegényebbeket sújtja, és tönkreteszi a legkiválóbb hazai szakmai műhelyeket. Meggyőződésünk, hogy ez a nemzet érdeke ellen való. A társadalomtudományok nem haszontalan, úri huncutságok. Fontos szerepet hárul rájuk egy versenyképes gazdaság, igazságos társadalom, és demokratikusan, hatékonyan működő állam kialakításában.
Idén 25%-kal csökkentették az államilag finanszírozott felsőoktatási helyek számát a társadalomtudományos képzésekben – ez a csökkenés a politikatudomány tekintetében 40%-os volt. A napvilágot látott elképzelések szerint a kormányzat a jövőben még drasztikusabb elvonásokra készül: a közgazdaságtan, a jog, a politikatudomány, a szociológia, az antropológia államilag finanszírozott hallgatói keretszámait radikálisan tovább csökkentenék. Mindez korlátozza a hallgatók szabadságát abban, hogy megválaszthassák, hol kívánnak tanulni, és igazságtalan, hiszen a társadalomtudományi képzésekben a kevésbé tehetős családok gyermekei csak korlátozott módon vehetnek majd részt.
Aggodalmunkat fejezzük ki azzal a hozzáállással kapcsolatban is, amely ezekben a javaslatokban megnyilvánul. Meggyőződésünk, hogy korunk számos fontos problémáját, mint például az állam nem elég hatékony működését, a gazdaság versenyképesebbé tételét, a környezeti kihívásokat, a társadalmi egyenlőtlenségek és a szegénység nyomasztó gondját nem, vagy nem kizárólag technikai tudással lehet kezelni és megoldani. A társadalomtudományi diplomával rendelkezők munkaerőpiaci, elhelyezkedési lehetőségei jók, ami szintén mutatja, hogy fontos, használható tudásról van szó. Az állam visszavonulása a felsőfokú oktatás finanszírozásából szűkíti a szakmai utánpótlás bázisát, és fékezi az új tudás előállítását. Márpedig hazánk problémáinak megoldásához elengedhetetlen a hazai társadalomról való megbízható tudás, amit helyettünk senki más nem fog létrehozni.
Elítéljük a társadalomtudományokat leminősítő vulgár-produktivista megnyilvánulásokat. Meggyőződésünk, hogy a világ mai komplexitása idején fontos szerep hárul a társadalomtudományokra egy versenyképes gazdaság, igazságos társadalom és demokratikusan működő állam létrehozásában. A rendszerváltozás egyik fontos vívmánya volt a modern társadalomtudományi és ezen belül a politikatudományi kutatás és oktatás meghonosodása. A demográfiai helyzet, a gazdasági nehézségek és más szempontok igazolhatnak bizonyos mértékű támogatás csökkentést, azonban az államnak ésszerű keretek között, és nem diszkriminatív módon támogatnia kell a társadalomtudományi felsőoktatást. Ez a nemzet érdeke.
Enyedi Zsolt, elnök,
Arató Krisztina,főtitkár,
Kiadó: Magyar Politikatudományi Társaság
OS