GYAKORLÓISKOLÁK SZEREPE A DEBRECENI TANÁRKÉPZÉSBEN

Oktatás - 2008-05-28

Május 30-án 15 órától a Gyakorlóiskolák szerepe a debreceni tanárképzésben címmel ünnepi konferenciát rendez a DE Tudományegyetemi Karok centruma. Az egész egyetemet átfogó tanárképzési tevékenység több mint 80 éves hagyományokkal rendelkezik az egyetemen.

Titkó István

A tanárképzésbe szervesen kapcsolódnak be a gyakorló és bázisiskolák, ahol hallgatóink tanítási gyakorlatukat végzik.

 

A konferencia hangsúlyozni kívánja, hogy a bolognai típusú új képzési rendszerben a korábbiakhoz hasonlóan fontos szerepet tulajdonít az egyetem és a TEK a tanárképzésnek. Célja a tanári munka jelentőségének hangsúlyozása, a tanári szakma presztízsének emelése. A konferencia alkalom arra, hogy a debreceni tanárképzés szereplői, az egyetem oktatói és a gyakorlóiskolák tanárai találkozzanak egymással. Ezen a rendezvényen kerül sor a tanárképzési kitüntetések átadására is.

 

A konferencia alkalmával köszönti az egyetem nyugdíjba vonulásuk alkalmából Titkó Istvánt, a DE Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziumának igazgatóját és Varga Ferencet, a DE Kossuth Lajos Gyakorló Általános Iskolájának igazgatóját, akik 27 vezetésben eltöltött év után adják át utódaiknak az igazgatói posztot.

 

Megemlékezünk arról is, hogy a DE Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma 50 éve, a DE Kossuth Lajos Gyakorló Általános Iskolája 45 éve, a DE Arany János Gyakorló Általános Iskolája 30 éve vesz részt az egyetem tanárképzésében. A gyakorlóiskolákon kívül további 6 debreceni és 17 vidéki iskolával áll a Debreceni Egyetem szerződéses kapcsolatban. Az ünnepség alkalmával újabb Partneriskolai Szerződés megkötésére kerül sor a derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiummal.

 

A konferencián átadásra kerülnek a Tanárképzési Kollégium és a Hallgatói Önkormányzat által alapított kitüntetések. Kiváló helyi gyakorlóhely kitüntetésben részesül a Tóth Árpád Gimnázium, Kiváló vidéki gyakorlóhely kitüntetésben részesül a Hőgyes Endre Gimnázium és Szakközépiskola.

Kiváló vezetőtanár kitüntetést kap Dr. Bohdaneczky Lászlóné kémia vezetőtanár és Dr. Görömbei Andrásné magyar vezetőtanár a Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziumból és Dr. Székely Gézáné matematika vezetőtanár a Kossuth Lajos Gyakorló Általános Iskolából. Kiváló mentortanár kitüntetést kap Kálnai Zsolt a berettyóújfalui Arany János Gimnázium. Egészségügyi Szakképző és Közgazdasági Szakközépiskola tanára.

 

 

Titkó István

1946-ban született Berettyóújfaluban, alap- és középfokú tanulmányait a KLTE Gyakorló Általános Iskolájában és a Kossuth gimnáziumban végezte, 1969-ben szerezte meg matematika-fizika szakos középiskolai tanár diplomáját a KLTE Természettudományi Karán. 1970-től tanít a Kossuth gimnáziumban, melynek 1981-től igazgatója. A Debreceni Egyetem Szenátusának tagja, a Gimnáziumok Országos Szövetségének elnökségi tagja, a Magyar Tehetséggondozó Társaság és a Gyakorlóiskolák Országos Szövetségének felügyelőbizottsági elnöke. Kiváló Pedagógus, munkájának elismeréseképpen a Debrecen Város Közoktatásáért és az Apáczai Csere János díjakat vehette át.

 

Varga Ferenc

1946-ban született Mezőzomboron, általános és középfokú tanulmányait Szerencsen végezte. 1971-ben szerzett matematika-fizika szakos diplomát a KLTE Természettudományi Karán, majd a Kossuth gimnáziumban kezdett tanítani, 1975-től fizikából vezetőtanár. 1981-től a KLTE Gyakorló Általános Iskolájának igazgatója. Tagja a városi általános iskolai igazgatók és munkaközösségének és a gyakorlóiskolák 

igazgatói munkaközösségének, a Kossuth Általános Nyelvi Alapítvány kuratóriumának elnöke. 1996-ban a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztjét vehette át munkájának elismeréseképpen.