Hallgatók ezrei esnek a kormány elszigetelődésének áldozatául

Oktatás - 2024-09-27

Decemberben lesz két éve, hogy a magyar egyetemisták gyomra görcsbe rándulhatott, mikor meghallották, a kormány által alapítványi kézbe szervezett egyetemeket kizárják az Erasmus+ és a Horizont Európa csere- és kutatás-fejlesztési programokból.

Az idei tanévkezdés pedig megmutatta: mindössze 700 hallgató utazhatott külföldi tanulmányokra augusztusban és szeptemberben, míg tavaly Erasmuson közel 10 ezren vettek részt.

A Pannónia programot a kormány az Erasmus helyettesítésére indította, azonban az még a saját előzetes várakozásaikat is jelentősen alulmúlja, hiszen a korábbi becslésekhez képest tizedannyi fiatal sem élt a csereprogram adta lehetőséggel. Ez 700 hallgatót jelent, az előirányzott 8 ezer helyett, azonban ez a szám is megtévesztő, hiszen sokan csak pár hétre utaznak ki, ez pedig még nyelvtanulásra sem elegendő.

Az Erasmus hatalmas lehetőség volt a hallgatók számára, nemcsak a tanulmányaik tekintetében, hanem idegen kultúrák megismerése, kapcsolatépítés és nyelvtanulás szempontjából is. Jelenleg a világ legfejlettebb országai versengenek a fiatal tehetségek megszerzéséért, hiszen a jövőt látják bennük. Ne legyen kérdés egy pillanatig sem, hogy egy-egy Távol-Keleti egyetem minden lehetőséget és segítséget biztosítani fog a kiemelkedő magyar hallgatóknak, csak hogy náluk kutassanak.

A most nyilvánosságra került számok: 700 hallgató a Pannónia programban, a tavalyi 10 ezer erasmusoshoz, valamint az előzetes 8 ezres becsléshez képest. 21 egyetem hallgatói szenvedik el a kormány rendszerszintű korrupciójának árát. A tudás kiáramlása folytatódni fog, ezt megakadályozandó, az MSZP szerint a hazai színvonal emelkedéséhez az akadémiai szabadság biztosítására, kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerre és a finanszírozási háttér rendezésére van szükség.

Hiller István, országgyűlési képviselő, korábbi oktatási és kulturális miniszter

Kiadó: MSZP Országos Központ

OS